IPv6 Danışmanlığı

IPv6 Danışmanlığı

Geçmiş yıllarda kullanılan IPv4 adresleme sistemi, teknolojinin gelişmesi taleplerin artmasıyla yetersiz kalmaya başladı. Kurum sistemlerinde kullanılan cihaz sayılarının artışıyla yetersiz kalan IPv4, yerini IPv6 protokolüne devretti.

Sunucu Teknik, sistemlerinizin IPv6 protokolüne geçişi konusunda sizlere kusursuz hizmet sunuyor. İster sıfırdan IPv6 sistem kurulumu olsun, isterse mevcut IPv4 protokolünü IPv6 ile entegre çalışması olsun tüm alanlarda sorunsuz, güvenli ve kesintisiz bir altyapıya sahip olmanızı sağlıyor. IPv6 danışmanlığının başlıca hizmet unsurları şunlardır:

Kurumsal Çözüm Ortağınız

İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak doğru kararları almaya hazır mısınız?

Sistemleriniz yetersiz kalmasın.

IPv6 Kategorileri

Internet Protocol Version 6 teriminin kısaltımı olan IPv6 dilimizde ‘İnternet Protokol Sürüm 6’ olarak telaffuz edilmektedir. IPv4’ün 32 bitlik alt yapısı ile adresleme konusunda yetersiz kalması ve sistem kullanımlarında aksaklıklar yaşanması nedeniyle geliştirilmiş bir sistemdir.

128 bitlik altyapısıyla günümüz internet akışı IPv6 ile kolaylıkla sağlanabilmektedir. IPv6’yı bir önceki versiyonuyla karşılaştırıldığında görülen en belirgin farkı geniş alan bandına sahip olmasıdır. Uzunluğu 128 bit olan IPv6’ların büyüklüğü ise ortalama 340 desilyondur.

Neighbor Discovery mesajları, IPv6’nın getirdiği yeniliklerden olan komşu saptama sistemidir. Dijital dünyada bu terimin kısaltımı NDP olarak ifade edilir. İşlevsellik bakımından kendi içerisinde 4 ana kategoriye ayrılır. Bu kategoriler ise şunlardır:

Yönlendirici Talep Mesajı “Router Solicitation” : Ağdaki periyodik mesajları bekletmek yerine yönlendirmelerde bulunan multicast mesaj bileşenleridir.

Yönlendirici İlan Mesajları “Router Advertisement” : Bu yöntem, yönlendirici talep mesajlarını cevaplama yetisine sahiptir.

Komşu Talep Mesajlları “Neighbor Solicitation” : Bir tür Link-Layer buluşması olarak tanımlanır. Bileşenler arası erişebilirliği sağlar.

Komşu İlanı “Neighbor Advertisement” : Bu tür, Neighbor Advertisement’in talep mesajına cevaben kullanılır.