Monitoring Çözümleri

Monitöring Çözümleri

Monitöring çözümleri, ağ ve veri sistemlerini oluşturan donanımların tamamını anlık olarak kontrol eden, bir tehdit veya sorun halinde hızla müdahale edilebilen hizmetin adıdır. Büyük ölçekli kurumların bünyelerinde oldukça fazla sayıda ağ sistemi ve güvenlik teknolojisi bulunmaktadır. Tüm bu sistemlerin belirli periyotlarda bakımlarının yapılması, eksikliklerin giderilmesi gerekir. Sistemlerin içinde kritik verilerin bulunduğu göz önüne alınırsa bu işlem uzman ekipler tarafından sağlanmalı, yaşanabilecek her türlü soruna karşı bu ekiplerce anlık reaksiyonlar alınmalıdır.

Monitöring hizmeti genel olarak sadece izleme sistemi olarak bilinse de aslında bu sistem sayesinde detaylı analiz ve raporlama hizmetine de sahip olunur.

Sunucu Teknik firmasının sağladığı monitöring çözümleri şunlardır:

Her şeyi kayıt altına alın.

Log ve Loglama

Log, uzman ekiplerin kontrolünde sistemlerin içine yerleştirilmiş olan, hareket kayıtlarının oluşturulduğu dosyalara verilen isimdir. Türkçemizdeki kelime karşılığı ‘kayıt’ olarak kullanılır. Ağ sistemlerimden işletim sistemlerine, yazılımlardan aplikasyonlara kadar birçok alanda loğlar aktif olarak kullanılır.

Sistemler, açılışından itibaren tüm süreçte hareketleri kayıt altında tutarak olağandışı durumlarda uyarı veren ve verimsiz çalışan uygulamalar konusunda bilgilendirme yapan kayıtlar bütünüdür. İnternet üzerinden veri akışının hayatımızın bir parçası olduğu şu dönemde, işleyişin kesintiye uğramaması için hataların kayıt altına alınması ve anlaşılabilir raporlamalarla bizlere sunulması oldukça elzem bir durumdur.

Doğru loglama, bir sistemin verimli ve kesintisiz işleyişi gerekli unsurlardan biridir. Bu konuda detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Çözüm Ortağınız

İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak doğru kararları almaya hazır mısınız?