20.01.2022

Anti̇vi̇rüs Nedi̇r?

ANTİVİRÜS NEDİR?

Antivirüs, kötü amaçlı yazılımları tespit etmek, önlemek ya da bu tehditleri tamamen ortadan kaldırmak için hazırlanmış yazılımlardır. Kuruluşunun temelinde bilgisayar virüslerini tespit etmek olan bu yazılımlar, bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni tür virüslerden dolayı kullanım alanı genişlemiştir.

Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojileri ne kadar yaşamı kolaylaştırıyorsa, aynı şekilde birtakım riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu risklerin başında kötü amaçlı yazılımlar gelir. Siber zorbalar tarafından hazırlanan bu yazılımlar kullanıcıların doğrudan kendisine ya da kurumsal bir yapıya zarar vermek, yıpratmak ya da para kazanmak amacı güder. Bu alanda detaylıca ele aldığımız “Antivirüs Çözümleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Artan tehditlerin ve her geçen gün yeni bir virüsün ortaya çıkmasının ardından birçok antivirüs programları yayımlandı. Kimi güvenlik konusunda sınıfta kalsa da birçoğu yeterli korumayı sağlıyor. Günümüzde kullanımı en popüler antivirüs programları şunlardır:

Kaspersky Anti-Virüs
Bitdefender Antivirüs Plus
Norton Antivirüs Standart
Symantec Endpoint Protection 14
Panda Antivirüs

Kaynakça

Antivirüs Programı Ne İşe Yarar?

Bilgisayar ve birçok teknolojik donanım, internet üzerinden gelebilecek birçok tehdit karşısında risk altındadır. Çoğu zaman internet üzerinden gelen bu saldırılar bazı durumlarda harici bellekler üzerinden de sızma girişiminde bulunabilmektedir. Tüm bu sorunsalların giderilmesi için antivirüs programlarının kullanımına ihtiyaç duyulur.

Antivirüs programları sadece oluşan tehditleri gidermeye yaramaz, aynı zamanda ileride yaşanması muhtemel sızma girişimlerine karşı da ön hazırlık yapar ve bu sızma anlarında bilgisayar ile ağ arasına bir duvar örer. Böylelikle zarar görme riski minimum seviyeye indirgenmiş olur.

Antivirüs Kullanmak Neden Önemlidir?

Teknoloji dünyasında siber saldırılar fiziki müdahale yerine yazılımlar üzerinden gerçekleşir. Bireylerin ve kurumların bilgisayarları, diğer donanımları ve ağ sistemleri her an için bu kötü amaçlı yazılımların tehdidi altındadır. Eğer antivirüs çözümleri ile koruma önlemleri alınmaz ise sistemlerin kalıcı hasar görmesi kaçınılmaz olur. Antvirüs kullanımının sağladığı avantajları birkaç başlık altında belirtmek mümkün:

Virüsler engellenir
Sistemlerin performansı arttırılır
Verilerin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi önlenir
Ebeveyn denetimi sağlanır.
Ödeme işlemlerinde kullanılan kişisel bilgiler güvende tutulur.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.