08.04.2022

Özel Bulut mu? Kamusal Bulut mu?

Bilgi teknolojileri alanı, günümüz ticaret dünyasının en önemli parçalarından biri haline geldi. Bu yüzden yatırımcılar hızlı, sürdürülebilir ve güvenli bir faaliyet için bilişim teknolojilerinde birçok farklı alana yatırım yapma zorunluluğu doğdu. Bulut bilişim sistemleri de bunlardan biri ve hatta en önemlisi. Fakat bu alana yatırım yaparken bireylerin karşısına iki ana seçenek çıkıyor. Özel ve kamusal bulu sistemleri. Peki hangi yöntemi seçmek, uzun vadede daha kârlı olacaktır? Özel Bulut mu? Kamusal Bulut mu? İşte detaylar…

Özel Bulut Nedir?

Özel bulut, yapısı itibariyle tek bir şirket için kullanılır. Dahili sistemler ile desteklenerek yönetilebilirliği arttırılabilir. Genellikle veri güvenliği konusunda hassas olan büyük ölçekli şirketler için önerilir. En büyük özelliği yüksek güvenlik sağlamasıdır. En belirgin dezavantajı ise yönetim maliyetleri biraz yüksektir. Bunun için özel bir BT departmanı ihtiyacı doğar.

Kamusal Bulut Nedir?

Kamu bulutu olarak da bilinmektedir. Tek başına bir çözüm odağı oluşturmaz. Günümüzde genellikle Hibrid Bulut sistemlerinin bir parçası olarak kullanılır. Kısaca kamusal bulut için heterojen bir yapının parçasıdır demek mümkün. En belirgin avantajları ise ölçeklenebilir olması ve yüksek güvenlik sağlamasıdır. Ayrıca maliyet yönünden de özel bulut sistemlerine oranla daha makuldür. Kamusal bulut dezavantajları ise güvenlik kaygıları ve düşük performanstır.

Özel bulut mu? yoksa Kamusal Bulut mu? sorusunun yanıtı, kişilerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Burada önceli olan şey, taleplerin en doğru şekilde hangi bulut sistemiyle karşılanabileceğidir. Neden Bulut Bilişim? yazımızda da bu konuya detaylıca değindik. Kapsamlı bilgi arıyorsanız bu yazı ilginizi çekebilir.

Şirket için bulut çeşitliliği araştırılırken, sistemlerin öncelikle avantajları kısmına odaklanılmasında fayda var. Zira her sistemin kendi içerisinde birtakım dezavantajı mevcut. Fakat sağladığı yüksek avantajlar ile bu olumsuz durumlar kolaylıkla kapatılabilir. Örneğin kamusal bulut seçeneği her ne kadar düşük performansa sahip olsa da güvenlik yönünden üst düzey bir hizmet sağlar. Burada önem verdiğiniz ana husus güvenlik ise, kamusal bulut sistemleri sizin için en doğru tercih olacaktır

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.