Sunucu Sanallaştırma Nasıl Yapılır?

Sunucu Sanallaştırma Nasıl Yapılır?

Genel olarak her ölçekteki şirketler sahip olduğu sunucuların tamamını tek bir donanım üzerinden çalıştırır. Fakat bazı durumlarda çalıştırılan sunucu sayısı yetersiz olabilmektedir. Tam da bu noktada sunucu sanallaştırma devreye girer. Bu uygulama sayesinde şirketler bir donanımsal cihaz üzerinden çok daha fazla sunucuyu çalıştırma imkanına sahip olurlar.

Sunucu sanallaştırma günümüzde çok sık telaffuz edilen bir kavram olsa da genel tanım itibariyle bilgi eksikliği mevcuttur. Sanallaştırma, depolama alanı, sunucular ya da işletim sistemi gibi veri işleyen kaynakların sanal sürümünün oluşturulmasıdır. Kısaca sanal bir veri alanı demek mümkün.

Peki bu sanal kaynak formları nelerdir? Başlıca olanlarını şu şekilde belirtmek mümkün:

Sucunu sanallaştırma eski bir sistemdir, fakat günümüzde popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Özellikle bulut teknolojilerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Peki böylesine büyük bir kullanım popülasyonuna sahip olan sunucu sanallaştırma işlemi nasıl yapılır?

Sunucu sanallaştırma aşamaları nelerdir? İşte cevabı…

Sunucu Sanallaştırmanın Sağladığı Faydalar

Sunucu sanallaştırmanın gerek bireysel kullanımlarda gerekse kurumsal kullanımlarda olsun sağladığı büyük avantajlar vardır. Sağlanan bu avantajlar sanal sunucuların popülasyonunu her geçen gün arttıran unsurların başında gelir. Peki sunucu sanallaştırma kullanıcılara ne gibi katkılar sağlar? Bu durumu birkaç başlık altında toparlamak mümkün…

Yukarıda da belirtildiği üzere sanal sunucular işin verimi ve sürekliliği konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple sanallaştırma sürecinin ve sonrasındaki bakım hizmetlerinin profesyonel bir kurum tarafından yapılması, firma ve bireyler için daha makul bir tercih olacaktır.

Responses