05.11.2019

Virüslerden korunma yöntemleri nelerdir?

Dijital dünya, içerisinde pek çok tehlikeyi barındıran bir mecradır. Bu mecrada yer alan virüsler, kişisel bilgilerinizin çalınmasına neden olabileceği gibi, verilerinizi kaybetme riskini de artırır. Bu nedenle virüslerden korunma yöntemleri konusunda tavsiyelerimize göz atabilirsiniz. Rehberimizde yer alan virüsten korunma programları da sizlere yardımcı olabilecek uygulamalar arasındadır.

Virüs bulaşma ihtimaline binaen sistemlerinizi yedeklemeyi unutmayın! Yedekleme sistemi hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Yedekleme Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Bilgisayara virüs bulaşırsa ne olur?

Eskiler bilir. Bilgisayarların evlere yeni girdiği dönemlerde, boot virüsleri bir hayli yaygındı. Sistemin en derin bileşenlerine sızan bu virüsler, format atılsa dahi kendini kısa bir sürede tekrar oluşturmaktaydı. Bu nedenle bu tür virüslerden kurtulmak oldukça zordu. Ancak günümüzde boot virüsleri oldukça azaldı. Yerini ise daha kolay temizlenebilen ancak daha gelişmiş virüsler aldı. Peki bir virüs bilgisayara bulaştığında ne olur? Gelin ilk olarak virüsün çalışma mantığını inceleyelim.

Bilgisayar virüsleri, tıpkı bizi hasta eden virüsler gibi hızlıca çoğalabilir ve sisteme hasarlar verebilir. Çeşitlerine göre değişse de, bir virüs sisteme bulaştığında şu gibi reaksiyonlar meydana gelebilir:

 • Bilgisayar yavaşlar. İşlemleri daha uzun sürelerde gerçekleştirmeye başlar.
 • Veri sızıntısı riski oluşur. Verileriniz, karşı tarafın bilgisayarına aktarılabilir.
 • Pil kullanımı artar. Bazı virüsler sistemde yük oluşturur ve güç kullanımı artar.
 • Uzun vadede donanımsal sorunlara neden olabilir.

Yukarıdaki olası senaryolara ek olarak casus yazılımlar, bilgisayarın donanımlarına erişim sağlayabilir. Bu durumda klavye vuruşlarınız takip edilebileceği gibi kameranız da aktif edilir. Sonuç olarak gizlice takip edilebilirsiniz.

Bilgisayar’dan virüsler nasıl temizlenir?

Eğer bilgisayarda virüs olduğundan endişe duyuyorsanız, hemen harekete geçmeniz gerekir. Zira virüsler her saniye sisteminize zarar vermektedir. Bunun için ilk olarak güçlü bir antivirüs programı yüklemeniz gerekmektedir. Mümkünse lisanslı yazılım satın alarak daha geniş virüs taraması yapabilirsiniz. Ek olarak Malwarebytes programını ücretsiz olarak kurup kötü amaçlı yazılım taraması yapabilirsiniz.

Virüs taraması yaptıktan sonra, olası tehditleri mutlaka karantina altına alın ya da kaldırın. Bu sayede virüsler bilgisayarınıza zarar vermeyecektir. Tabii ki virüslerden kurtulmanın en iyi yolu, temiz bir işletim sistemi kurulumu yapmaktır. Eğer bilgisayarda çok fazla kişisel veri yoksa, format atmayı da düşünebilirsiniz.

Virüslerden nasıl korunur?

Virüsleri silmek kadar, virüslerden korunmak da önemlidir. Zira dijital dünyada tehlikeler her yerden gelebilir. İnternet üzerinden olabileceği gibi, USB bellek gibi harici cihazlar üzerinden de bilgisayara virüs bulaştırabilirsiniz. Virüslerden korunma yöntemleri ise başlıca şöyledir:

 • Spam ya da tehlikeli olarak görünen maillerdeki linklere tıklamayın ve ekleri indirmeyin.
 • Güvenmediğiniz Wi-Fi ağlarına bağlanmayın. Bağlanmak zorundaysanız, güvenilir bir VPN kullanın.
 • Tarama yapmadan USB bellekleri çalıştırmayın.
 • İnternette dolaşırken web sitesinin HTTPs protokolüne sahip olduğunu teyit edin.
 • Güvenmediğiniz sitelerdeki içerikleri indirmeyin ve linklere tıklamayın.
 • Korsan içerikleri (oyun, program ve benzeri) bilgisayarınıza yüklemeyin.

Yukarıdaki önlemlere ek olarak düzenli bir şekilde virüs taraması yapın. Bu sayede virüslerden korunma yolları konusunda ortalama seviyede bir güvenliğe sahip olabilirsiniz.

Kaynakça

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
 • BT’de 20 yıl.
 • 40’dan fazla uzman.
 • 2.000’den fazla başarı öyküsü
 • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.