09.02.2022

Agi̇le Nedi̇r?

AGİLE NEDİR?

Agile nedir sorusunun genel yanıtı, yazılım geliştirme sürecinde kullanılan bir tür özel yaklaşımdır. Bu yöntem sayesinde yazılımların geliştirilme aşamasında tasarımcılar öngörülemezlik sorunsalını ortadan kaldırmış olur. İş dizileri olarak ise artımlı ve yinelemeli yöntem kullanılır.

Atik yazılım geliştirme olarak da ifade edilen Agile, yazılım geliştirme metotlarına verilen genel bir isimdir. Çalışmaların yürütülmesine sağladığı birçok avantaj vardır. Bu avantajları birkaç maddede belirtmek mümkün:

Takım çalışmasına katkıda bulunur.
Liderlik psikolojisinin ortaya çıkmasını sağlar.
İşleyişe düzen vermede etkilidir.
Müşteri ihtiyaçları ile şirketlerin amaçlarını koordine eder.
Sorumluluk bilincini aşılar.

Agile metotlarının kökeni 1957 yılına dayanır. Bu tarihte IBM’de gerçekleşen yazılım geliştirme çalışmalarında Agile metotlarının izine rastlanır. Ardından 1990 yılında ‘Şelale Modeli’ olarak isimlendirilen bir çalışma sistemi benimsendi. Ancak hantal bir yapısı olduğu için ömrü uzun olmadı. Tarihler 2001 geldiğinde ise 17 teknoloji uzmanı Utah bölgesinde bir araya geldi ve ‘Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosu’ yayımladı. Günümüzde hala bu manifestonun metotları kullanılmaktadır.

Kaynak: Atik Yazılım Geliştirme

Agile Metodunun Genel Prensipleri Nelerdir?

Yazılımın dünyasının önde gelen kişileri 2001 senesinde bir araya gelerek bir dizi manifesto yayımladı. Günümüzde firmalar büyük oranda bu metodolojinin ilkelerini benimseyerek proje yönetimlerini gerçekleştirmektedir. Peki Agile metodunun genel prensipleri nelerdir? İşte detaylar…

Müşteri memnuniyetini sağlamak ve yazılımları sürekli olarak geliştirmek önemlidir.
Rekabette müşteriyi avantajlı bir hale getirmek için değişken unsurlar benimsenmelidir.
Yazılımların teslimatı mümkün olan en kısa sürede temin edilmelidir.
Geliştirici ile ürün sahibi proje döneminde devamlı ortak çalışma yürütmelidir.
Proje geliştiricileri için uygun çalışma ortamı sağlanmalıdır. Geliştiricilerin motivasyonunu yüksek tutmak önemli bir unsurdur.
Bir ekip ile iyi bir iletişim kurmanın en iyi yolu, yüz yüze iletişimdir.
Çalışma boyunca çevikliği arttırmak gerekir. Mükemmelik ve iyi tasarıma ulaşma arzusu geliştiricileri çevik kılar.

İyi bir yazılım prjesi geliştirebilmek için ekip çalışması hayli önemlidir. Ekibi yönetmek ise ancak sorumluluk sahibi liderlerin ortaya çıkması ile mümkün olur. İşte tam da bu noktada Agile metodu öne çıkıyor. Bu metot sayesinde sorumluluk sahibi liderler doğuyor ve iyi bir ekip çalışması mümkün oluyor.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.