09.02.2022

Affi̇li̇ate Marketi̇ng Nedi̇r?

AFFİLİATE MARKETİNG NEDİR?

İnternetten para kazanma deneyimleri her geçen gün artarak yükselişine devam ediyor. Bu alanda ise en çok öne çıkan sorunsallardan birisi de Affiliate Marketing nedir sorusudur. Genel olarak tanımlamak gerekir Affiliate Marketing, dijital pazarlamanın bir koludur ve günümüzde internet üzerinden para kazanmada en çok uygulanan yöntemdir. Yazının devamında Affiliate Marketing nedir sorusunu tüm detaylarıyla ele alacağız.

Affiliate Marketing teriminin Türkçedeki karşılığı ‘Satış Ortaklığı’ olarak ifade edilir. Kısaca firmaların ürün ya da hizmetlerini web siteleri üzerinden reklam yaparak para kazanma yöntemidir. İşletmeler ile satış ortaklığı kurulur. Bu ortaklık tek bir firma ya da kişiden oluşmak zorunda değildir. Çoklu ortaklık da Affiliate Marketing hizmeti içerisinde kurulabilir. Sistemi oluşturan 3 ana taraf vardır. Bu tarafları şu şekilde detaylandırmak mümkün:

Tüccar: ürünlerin sahibi olan taraftır. Çoğunluklar marka olarak ifade edilir.
Ortak: Sistemin yayınlayıcı tarafı olarak ifade edilir ve reklam konusunda insanları etkileme gücünden faydalanılır. Blogcular, İnstagram fenomenleri ve influencerlar bu tarafa örnek olarak gösterilebilir.
Müşteri: İsminde de anlaşılacağım üzere reklamı yapılan ürün ya da hizmetleri alan kişilerdir. Tarafların en önemli kısmını bu kişiler oluşturur. Çünkü Affiliate Marketing hizmetinin başarılı olup olmayacağı, ürünün satılmasıyla paraleldir.

Günümüzde Affiliate Marketing için ortaklık sunan birçok platform vardır. Amazon, eBay ve Hostinger bunların arasında en popüler olanlarıdır. Dikkat edilmesi gereken şey, Marketing platformlarından hangisinin daha fazla kazanç sağlayacağıdır. Doğru bir seçim ile başarılı projeler çıkarmak mümkün.

Affiliate Marketing ile Nasıl Para Kazanılır?

Affiliate Marketing hizmeti sunan bir kişi aslında satış ortağı olarak adlandırılır. Firmaların ürün ya da hizmetlerinin reklamını yaparak gerçekleştirilen satışlardan belli oranlarda komisyon kazanılır. Peki Affiliate Marketing ile nasıl para kazanılır? İşte cevabı…

Sıklıkla kullanılan Affiliate Marketing yöntemi, web sitelerine özel linkler veya bannerlar eklemektir. Buradaki linklere tıklayan müşteriler ürünü inceler. Eğer ürün satışı gerçekleşirse o linki koyan ortak satıcı komisyon kazanır. Eğer siz de Affiliate Marketing hizmeti sayesinde para kazanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bir firma ile satış ortaklığı kurmaktır.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.