02.02.2022

Cloud Nedi̇r?

CLOUD NEDİR?

Cloud Nedir? Cloud terimi Türkçede ‘Bulut’ olarak karşılık bulur. Genel tanımıyla depolama için ihtiyaç duyulan fiziksel alanı ortadan kaldırarak sanal sunucular üzerinde kurulan alanlara verilen isimdir. Gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan büyük verilerin fiziki donanımlarda muhafaza edilmesi oldukça zorlamış, bu yönde büyük zaruri bir ihtiyaç doğmuştur. Cloud sunucu tam da bu ihtiyacı gidermek için üretilen bir sistemdir.

Bilişim uzmanları tarafından internetin geleceğinin Cloud sunuculardan geçtiği ifade edilir. Bu görüşe göre uzun vadede hard disk donanımları tamamen ortadan kalkacak ve yerini Cloud sunucular alacak. Herhangi bir alt yapı kurulmasına gerek duyulmaması ve her yerden verilere ulaşma imkânı, Cloud sunucuların yaygınlaşmasında en önemli faktör olarak görülüyor. Kaynak

Cloud Server Faydalar

Cloud server teknolojisinin dünya genelinde yaygın kullanıma sahip olmasını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Cloud server faydalarını birkaç başlık altında belirtmek mümkün:

Merkezi bir yerde, birden çok kişinin aynı anda çalışması sağlanır. Bu sayede işin gerçekleştirilme hızı artar ve maliyetler düşer.
Cloud sunuculara erişimde mekân ya da zaman sorunsalı yoktur. Kullanıcılar bulut sisteminde yer alan verilere diledikleri yerden erişim hakkına sahiptirler.
Cloud sunucuların en önemli özelliklerinden birisi de depolama alanının ihtiyaca göre ölçeklendirilmesidir. İş yükünün artış veya düşüş gösterdiği dönemlerde bulut sunucularda da ölçeklendirme yapılabilir.
Cloud, güvenlik konusunda da hayli işlevseldir. Bünyesinde bulunan verileri farklı kaynaklara yayarak muhafaza ettiği için kötü amaçlı saldırılara karşı daha güvenlidir.

Son olarak Cloud sunucuların yasal zorunluluklar konusunda kullanıcıları zora sokan bir prosedür uygulamaması, sağladığı önemli faydalardan birisidir. Ayrıca ‘Bulut Depolama Nedir?’ başlıklı yazımızda bu konuyu daha detaylıca irdeledik. Dilerseniz linke tıklayarak Cloud hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden Cloud Server Kullanmalıyım?

Cloud server teknolojisi, her ölçekte kullanıcı için birçok avantaja sahiptir. Bireysel kullanıcılara olduğu gibi birden fazla cihaza sahip kurumsal oluşumlar da bu sistem yararlanabilir. Cloud server teknolojisini kullanarak güvenli ve hızlı erişime sahip olmak mümkün. Ayrıca çoğu zaman dış faktörlerden dolayı fiziksel donanımlar işlevini yitirebilir. Eğer bu sistemler Cloud’a bağlı değilse işleyiş durur. Neden Cloud Server kullanmalıyım sorusunun yanıtını bu şekilde cevaplayabiliriz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.