12.02.2022

cPanel Nedir?

CPANEL NEDİR?

cPanel nedir?; cPanel, Unix tabanlı çalışan kontrol panelidir. Dünya genelinde büyük kullanım oranına sahiptir. İsmi ‘Control Panel’ teriminden gelir. Ayrıca bu panel ile birlikte WHM yönetim yazılımı da yüklenmektedir. Bu yazılım üzerinden oluşturulan hesaplara ise client hesap ismi verilir. Peki cPanel nedir, özellikleri nelerdir? Yazının devamında tüm bu soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Linux tabanlı sunucularda kullanılan cPanel sayesinde yönetici kişiler interaktif işlemlerini hızlı ve kolayca gerçekleştirme imkanına sahip olur. Ücretsiz kullanım imkânı olmayan bu yazılım tamamen lisans ile çalışmaktadır. Ancak sağladığı imkanlar ile ücretli olmasına rağmen tüm rakiplerine açık ara fark atmıştır. cPanel uygulamasının özelliklerini şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Hızı ile ön plana çıkar.
  • Kullanımı oldukça kolaydır.
  • Otomatik kurulum imkânı tanır.
  • Güncellemelerini hızlı ve otomatik olarak gerçekleştirir.

cPanel için buna ek olarak denilebilir ki, hızlı ve kesintisiz hizmetin sağlanmasında büyük oranda pay sahibidir. Linux işletim sistemi ve Linux hosting kullanıcıları için vazgeçilmez seviyededir.

Kaynak: cPanel Nedir?

cPanel Ne İşe Yarar?

cPanel, web hosting hizmet bileşenlerinin birçoğunun sorunsuz şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Eğer cPanel uygulaması hiç var olmasaydı, her bir işleme tek tek komut verilmesi gerekecekti. Bu da haliyle emek ve vakit kaybına sebep olacaktı. Diğer yandan cPanel ne işe yarar sorusu da web hosting alanındaki bireylerin sıkça sorduğu sorulardan birisidir. Yanıtını birkaç maddede belirtmekte fayda var:

E-Posta: cPanel uygulamasına herhangi bir e-posta adresi eklenebilir. Web mail kullanımına da uygun yapıdadır. Özellikle otomatik cevaplaşma oluşturulması, mail yönetimini oldukça kolay bir hale getirir.
Site Yönetimi: cPanel site yönetimini de kolaylaştırıcıdır. Panel şifresi değiştirilebileceği gibi aynı zamanda da FTP hesapları merkezi bir noktadan pratik olarak yönetilir.
Analiz: cPanel sayesinde herhangi bir web sitesinin analizi gerçekleştirilebilir. Eklentiler vasıtasıyla kullanıcının sahip olmak istediği bilgilere kolaylıkla erişilir.

cPanel uygulamasının popülerliği, devamlı yeni eklentiler geliştirmesinden dolayı artmaktadır. Eğer bir Linux hosting kullanıcısıysanız cPanel uygulaması tam da aradığınız niteliklerde. Linux hosting ile alakalı daha fazla bilgiye erişmek isterseniz ‘Linux Sunucu Desteği’ başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.