11.02.2022

BlueStacks Nedir?

BLUESTACKS NEDİR?

BlueStack, merkezi Amerika Birleşik Devletleri olan bir yazılım şirketidir. Rosen Sharma tarafından 2009 senesinde kurulmuştur. Tüm hizmetlerini BlueStacks App üzerinden kullanıcılarına sunmaktadır. Sunduğu hizmet ve içerikler sayesinde günümüzde büyük kullanıcı sayısına sahiptir. Peki BlueStacks nedir? Sorunun yanıtını yazının devamında bulabilirsiniz.

BlueStacks sistemi, Android işletim sistemi ara yüzünün Windows ya da Mac işletim sistemlerinde görülmesine olanak tanır. Bu yenilikçi teknoloji çıktığı ilk günden beri büyük ilgi gördü. Çünkü Android üzerinde kullanılan tüm uygulamaları ve oyunları bilgisayarlarda çalıştırma imkânı sunmaktadır. Örneğin Android uygulamasında olup da bilgisayar işletim sistemlerinde olmayan birçok uygulama var. Bu uygulamalar sadece mobil cihazlarda kullanılıyor. Ancak bilgisayara BlueStack App kurulması durumunda bu uygulamaya erişmek mümkün oluyor.

Kaynak: BlueStacks Nedir?

BlueStacks Kurulumu

Bilgisayarlara BlueStacks kurulumu dışarıdan bakıldığında hayli karmaşık gibi görünse de aslında bazı teknikler uygulandığında oldukça kolay bir hal almaktadır. Öncelikle yapılması gereken şey, bilgisayarın işletim sistemine uygun bir BlueStacks sürümü indirmektedir. Tüm sürümlere ücretsiz olarak ulaşmak için BlueStacks’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İndirme işleminin ardından dosyaya çift tıklanarak kurulum gerçekleştirilmelidir. Yönergeleri izleyerek kısa sürede kurulumu tamamlamak mümkün. BlueStacks bir yazılım olduğu için kurulum süreci biraz fazla sürebilir. Kurulumun ardından önemli bir adım geliyor: Sanal Android cihazı yaratma. Bilgisayar üzerinden Android uygulamaları ve oyunları çalıştırmak için sanal cihaz oluşturulması gerekir. Bu sayede tam ekranda Android deneyimine sahip olunur.

BlueStacks sistemini kullanmak için bir Gmail hesabına sahip olunması gerekiyor. Yani Gmail üzerinden sisteme tanıtım yapılmadan BlueStacks’a erişim sağlanamıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, telefonda kullanılan Gmail hesabının bilgisayarda kullanılmasıdır. Böylelikle telefondaki uygulama bilgileri bilgisayar ile senkronize edilmiş olunur.

BlueStacks İçin Sistem Gereksinimleri

BluStacks uygulamasını çalıştırmak için bilgisayarların birtakım sistem özelliklerine sahip olması gerekir. Minimum sistem gereksinimlerini şu şekilde maddeleyebiliriz:

Microsoft Windows 7 ve üzeri olmalı
Intel ya da AMD işlemciye sahip olunmalı
Minimum 2GB RAM
5GB boş disk alanı
Güncel grafik sürücü olmalı

Yukarıdaki özelliklere sahip bilgisayarlarda BlueStacks yazılımı kolaylıkla çalışacaktır.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.