30.03.2022

DECT Nedir? IP DECT Sistemler Nerelerde Kullanılır?

DECT, günümüzde kullanılan kablosuz haberleşme sistemlerinden biridir. Baz istasyonu ile santral sunucusu ile entegreli olarak kullanılır. Özellikle kablosuz iletişime ihtiyaç duyulan alanlarda DECT sistemine çok ihtiyaç duyulur. DECT nedir? IP DECT sistemler nerelerde kullanılır? sorularının yanıtına yazının devamında ulaşabilirsiniz…

DECT sisteminin dilimizdeki karşılığı ‘dijital geliştirilmiş kablosuz telekomünikasyon’ olarak bilinir. Kablosuz iletişime ihtiyaç duyulması durumunda harika bir çözüm yoludur. Çıkış olarak Avrupa’ya özel olarak tasarlanmış olsa da zamanla tüm dünyada kullanımı yakalamıştır. 1880 ila 1900 frekans bantları aralığında çalışmaktadır. Dünyadaki en önemli üretici firmalarından bazıları ise şunlardır:

  • Panasonic
  • Mitel
  • Gigaset
  • Snom
  • RTX

IP DECT Sistemler Nerelerde Kullanılır?

IP DECT sistemler nerelerde kullanılır? sorusunun temel yanıtı, kablosuz iletişimin ihtiyaç duyulduğu her alandır. Depo, hastane, büyük ölçekli şirket, fabrika ve oteller en yoğun kullanım popülasyonuna sahip olduğu alanlardır. Böylesine tercih edilmesinin sebebi IP DECT telefon ürünlerinin bireylere iletişim açısından büyük avantajlar sağlamasıdır. Özellikle çalışanlar masalarına bağımlı kalmadan telefonlarını yanında taşıyarak iletişimi sürdürülebilir kılarlar.

IP DECT Telefon Özellikleri

Geleneksel iletişim araçlarından biri olan kablolu telefonlar, günümüzde artık işlevini yitirmiş durumda. Zira bu sistemler bireyleri belli bir alana bağlı kılan yapıya sahip. Fakat internetin gelişmesi ve IP DECT telefon sistemlerinin icat edilmesiyle, artık herhangi bir alana bağlı kalmadan kesintisiz olarak iletişimde kalmak mümkün. Peki IP DECT telefon özellikleri nelerdir? İşte detayları…

1. Esneklik: Telefon üzerinden iletişim kurarken aynı zamanda farklı bir işle de uğraşabilirsiniz. Bu da esnekliği sağlayan bir unsurdur.
2. Kesintisiz Bağlantı: İletişim sırasında bağlantı kopması, kablolu telefon sistemlerinin en büyük sorunu. Ancak IP DECT teknolojisinde böyle bir sorun yaşanmaz.
3. Ses Kalitesi: Bu iletişim aracı, ses iletimi kalitesi yönünden en iyi seviyede olan teknolojidir. Taraflar birbirlerinin sesleri en net şekilde duyarlar.
4. Uzun Pil Ömrü: Kablolu ve kablosuz telefonların sorunlarından birisi enerjilerinin kısa sürmesidir. Fakat bu yeni teknoloji, bireylere maksimum pil ömrü imkânı tanıyor. Bu sayede iletişimler kesintiye uğramıyor.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.