27.03.2022

Büyük Veri/Big Data Nedir?

Büyük veri/ Big Data kavramı, son yıllarda teknolojik alanda en sık duyulanlardan biri konumunda. Temel olarak internet kullanıcılarının büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunur. Gözlem, araştırma, arama motorları, bloglar, forum ve sosyal medyalar gibi kaynaklardan gelen resim, video veya metin gibi verilerin anlamlı ve işlenebilir hale getirir. Sunucu Teknik olarak bu yazımızda, Big Data hakkında detaylı bilgiler sunacağız…

Artık günümüzde ‘bilgi’ kavramı tamamen dijital platformlara taşınmış durumda. Hemen her bireyin elinde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi bilişim araçlarının olması, verilerin dijitalleşmesindeki en büyük etken. Fakat her geçen gün artan veri sayısının internet kullanımını zor hale getirmemesi için anlamlı ve işlenebilir hale gelmesi çok önemli. Bu da büyük veri yani Big Data ile mümkün.

Büyük Veri Nasıl Kullanılır?

Büyük veri (big data) kavramı genel olarak gerçek verilerin analizine dayanır. Bu analiz yöntemi sayesinde kurum ve şirketler büyük oranda karlılık sağlarlar. Peki büyük veri nasıl kullanılır? Öncelikle mevcut verilerin en sade ve işlenebilir hale getirilmesi gerekir. Ardından karşılaştırma yöntemine geçilmelidir. Karşılaştırma sayesinde verilerin birbiriyle olan ilişkileri tespit edilmiş olunur. 

Yukarıdaki işlemler eksiksiz olarak yapıldığında alınacak kararların sonuçlarını çok daha önceden kestirebilmek mümkündür. Verilerin yerlerini değiştirerek farklı simülasyonlar oluşturabilir, böylelikle sonuçlar hakkında bilgi sahibi olunabilir. Kısaca büyük veri analizi günümüz ticaret dünyasında çok önemli bir yere sahip. Müşterilerin davranışlarına göre verileri doğru bir şekilde değerlendirerek, büyük veriyi iyi bir araca dönüştürebilirsiniz.

Büyük Verinin Kullanım Alanları

Büyük verinin kullanım alanları hayli geniştir. Özellikle bankacılık ve finansal sektör için olmazsa olmaz bir araçtır. Ayrıca son yıllarda büyük veri, devletler tarafından da ciddiye alınmaya başlamış durumda. Devlet mekanizmaları farklı alanlarda büyük veriyi kullanmaktadır. Bir diğer önemli kullanım alanı ise sağlık sektörüdür. Hastalıkların erken teşhisi için bir araç görevi görür ve ilaç geliştirmede de önemli bir paya sahiptir. Kısacası hayatın her alanında büyük veri analizi uygulamalarını görmek mümkün. Uzun vadede de daha fazla göreceğimizi söylemek mümkün.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.