04.11.2021

En Çok Karşılaştığımız 9 Bilgisayar Mavi Ekran Hatası Nedenleri ve Çözümleri

Mavi Ekran Hatası, son kullanıcıların, oyun severlerin ve kurumsal firmaların karşılaştığı hataların belkide en başında gelmektedir. Mavi ekran hatası Windows işletim sistemine sahip laptop, notebook veya masaüstü bilgisayarlarında meydana gelmektedir. İnternette çok çeşitli yazılar olmasına rağmen zaman zaman bu hatalar maalesef kişiler tarafından giderilemektedir. Ekibimize “Bilgisayarım açılmıyor, mavi ekran hatası veriyor” veya “Bilgisayarım kendi kendine reset atıyor ve mavi ekran hatası veriyor” gibi sorular sorulmakta ve çözümler danışılmaktadır. Bu nedenle böyle bir başlık açma gereksinimi duyduk.

Mavi ekran hatalarının bir çoğunun virüs kaynaklı olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıdaki makale ile en iyi antivirüs programlarını öğrenebilirsiniz. En İyi +14 Antivirüs Yazılımları Konumuzu okuyarak virüslerden kurtulabilirsiniz.

Notebook Mavi Ekran Hatası Çözümü ve Masaüstü Bilgisayar Mavi Ekran Çözümü bu makalemizde tek tek ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır.

Mavi Ekran Hatası Neden Kaynaklı Olur?

Mavi ekran hataları yazılımsal olduğu gibi donanımsal olarakta karşımıza çıkmaktadır. Önemli olan hatanın nereden kaynaklandığını tespit etmek ve ona göre işlem yapmaktır. Mavi ekran hatası çözümü için bize ulaşabilir veya bu makalemizi baştan sona kadar okuyabilirsiniz.

Mavi Ekran Hatasını ilk defa aldıysanız, bilgisayarınızda yaptığınız son işlemi hatırlamanızda fayda bulunmaktadır. Bilgisayarınıza yüklediğiniz son oyun, son program veya başka bir yazılım doğru kurulmadığından veya yanlış kurulduğundan bu hatayı vermiş olabilir.

 

Yanlış Program Kurulumu

Yanlış program kurulumu zaman zaman bu hatayı verdirmektedir. Ücretli yazılımları ücretsiz olarak kurmak ve bunları kullanmak kullanım sırasında bu hata ile karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Programlarınızı kurduktan sonra “Reset” tuşu ile değil, Başlat menüsünden bilgisayarınızın doğru şekilde resetlenmesini önermekteyiz.

Yanlış Program Kaldırımı

Programları kurduktan sonra yanlış yoldan silmenizde mavi ekran hatasını beraberinde getirmektedir. Bu nedenle programları programa sağ tıklayıp özellikler diyip dosya konumuna geçerek “Unistall” bölümünden silebilirsiniz. Silme işleminden sonra bilgisayarı doğru şekilde resetlemeniz gerekmektedir.

Yetersiz Bellek

Yetersiz bellekte çoğu zaman fark etmediğimiz mavi ekran hatası sebebidir.  Bu nedenle hard disklerimizde yeterli alan bırakmak son derece önemlidir. Hard disklerimizde yeterli şekilde yer bırakırsak bu hatadan kurtulabiliriz.

Anakart Arızası

Anakart arızası nedeni ile mavi ekran hataları ile karşılaşabiliriz. Mesela anakart üzerinde yerleştirilmiş kablolarda isabetsizlik olabilir, ram veya ekran kartları altı tozlanmış olabilir. Bu nedenle ram slotlarını takıp çıkarmada fayda bulunmaktadır.

Aynı şekilde Ekran Kartı nedeni ile de mavi ekran almak mümkündür. Ekran kartınızın çok ısınması veya tozlanması bu hataya sebebiyet verebilir.

Yazılım Kaynaklı Mavi Ekran Hatası

En son yüklediğiniz programlar, antivirüsler veya crackli zararlı yazılımlar mavi ekran hatası verebilir. Eğer mavi ekran hatasını bir program veya oyun yükledikten sonra aldıysanız en son yüklediğiniz programı doğru şekilde kaldırmanızda fayda var. Denetim Masası “Program Ekle Kaldır” en doğru yoldur.

Windows Kaynaklı Sorunlar

Eğer hatayı, güncellemelerden sonra aldıysanız windows kaynaklı sorunlar olabilir. Bu nedenle bir sonraki güncellemeyi beklemenizde veya internette sürüm aratarak mavi ekran hatasını düzeltme yöntemi bulabilirisiniz.

Yüksek Sıcaklık Nedeni ile Mavi Ekran

Bilgisayarınızın veya notebookunuz aşırı sıckalık nedeni ile mavi ekran hatası verebileceğini asla unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle kullandığınız bilgisayarların sıcaklığına dikkat etmek ve serin tutmak son derece önemlidir.

Mavi Ekran Hatalarını Giderebilmek İçin, son yüklediğiniz program veya oyunu kaldırın, anakart üzerindeki parçaları takıp çıkartın özellikle ram ve ekran kartı bu aşamada yeterlidir. Windows’un güncel olup olmadığını kontrol edin, lisanslı programlar kullanın. BIOS Güncellemesi yapın.  Disklerinizin dolu olup olmadığını kontrol edin.  MemTest86 testini yapın bu şekilde mavi ekran hatasından kurtulmaya başlayın.  Kaynak

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.