20.02.2022

Google Drive Nedir?

GOOGLE DRİVE NEDİR?

Gelişen teknolojilerin ardından ortaya çıkan büyük veri kavramı, kullanıcılar için depolama sorunsalının doğmasına sebep oldu. Bu sorunsal bulut çözümleri ile büyük oranda giderildi. Bu alanda yazdığımız ‘Bulut Depolama Nedir?’ başlıklı yazımızı inceleyerek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Tam da bu alanda birçok kullanıcının zihninde beliren Google Drive nedir sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz: Google Drive bir sanal dosya depolama alanıdır.

Kaynak: Google Drive Kullanımı

Google firması tarafından oluşturulup yönetilen Google Drive, depolama konusunda kullanıcılara birçok avantaj sağlar. Bu avantajları mümkün kılan Google Drive özelliklerini birkaç maddede belirtmek mümkün.

Belli bir alana kadar ücretsiz kullanım imkânı sunar.
İstenilen yerden sisteme bağlantı gerçekleştirilip verilere erişim sağlamak mümkün.
Silinen veriler 30 gün boyunca geri döndürülebiliyor.
Tüm cihazları birbirine senkronize edebiliyor.
Eğer ücretsiz olarak verdiği 15 GB alan yetersiz kalındığında cüzi rakamlara daha fazla depolama alanı satın alınabiliyor.

Google Drive sisteminin 3 farklı alanda kullanım şekli bulunur. Bunlardan ilki web tarayıcısı üzerinden gerçekleşir. Site üzerinden kullanıcı bilgileri girilerek sisteme kolaylıkla erişim sağlanabilir. Bir diğer kullanım seçeneği ise Google Drive’ın bilgisayar uygulamasıdır. Masaüstüne indirilen bu uygulama sayesinde kullanıcılar birçok işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

Son olarak da Google Drive’ın mobil uygulamasından bahsetmekte fayda var. Bu uygulama Android ve İOS işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Birçok avantaj sağlayan Google Drive, mobilde ekstra olarak çevrimdışı kullanımı da desteklemektedir.

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Günümüzdeki en iyi sanal depolama platformlarından biri olan Google Drive’ın nasıl kullanılacağı en önemli konulardan birisi. Bu avantajlı hizmetten faydalanmak için öncelikle yapılması gereken bir Gmail hesabı açmak olacaktır. Sonrasında Google Drive sitesine giderek bu mail bilgileriyle giriş yapabilirsiniz. Google Drive kullanmak için ekstra bir üyelik açmaya gerek duyulmaz. Sahip olunan Gmail hesabı ile kolaylıkla giriş yapılabilir.

Google Drive’ın arayüzü oldukça basit ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir. Sisteme giriş yaptığınızda dosya paylaşımı, yedekleme ve cihaz senkronizasyonunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca size ücretsiz olarak sunulan 15 GB depolama alanı yetersiz gelirse belli bir ücret karşılığında bu alanı genişletebilirsiniz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.