19.02.2022

Github Nedir?

GİTHUB NEDİR?

GitHub, web tabanlı bir depolama servisidir. Sürüm sistemi olarak ise Git kullanır. 8 Şubat 2008 tarihinde 4 arkadaş tarafından kurulmuştur. GitHub açık kaynaklı projeler için tamamen ücretsizdir. Özel depolar için ise ücretli üyelik sunar. 2011 senesinden bu yana açık kaynaklı projeler tarafından en çok kullanılan depolama servisi unvanına sahiptir.

GitHub nedir sorusunun cevabını yukarıda yanıtladık. Şimdi de GitHub hakkında bilinmeyen detaylara değinelim. Microsoft 2018 senesinde GitHub platformunu alacağını duyurmuştu ve kısa süre sonra bu 7.5 milyar dolarlık satış gerçekleşti. Ekim 2018’den beri GitHub Microsoft bünyesinde faaliyet gösteren bir sistemdir.

Kaynak: GitHub

Git Nedir?

GitHub sistemini daha iyi anlamak için Git kavramının ne olduğunu bilmekte fayda var. Git, kısaca açık kaynaklı yapıya sahip bir projedir. Günümüzde en popüler VCS’lerden bir tanesidir. Ayrıca dünya genelinde proje geliştiricilerin %80’ninden fazlası Git’i kullanmaktadır. Bunda geliştiricilere sağladığı avantajların etkisi büyüktür.

Git, kullanıcılarına özellik dalları ‘Feature Branches’ sunar. Bu onu merkezi sürüm kontrol sistemlerinden ayrı bir konuma taşır. Böylelikle ekipteki diğer yazılımcılar kodlarda değişiklik yapabilmek için özel depo alanına sahip olurlar. Yazılımcıların kodlar üzerinde yaptıkları değişiklikler, ana kodları etkilemez. İşlem bittiğinde onaylandığı taktirde değiştirilen kod ana kod ile birleştirilir.

Hub Nedir?

Hub nedir sorusunu şu şekilde tasvirleyerek cevaplamak mümkün: GitHub’u insan vücudu gibi düşünürsek Git bu vücudun kalbi, Hub ise ruhudur. Git ile benzer çalışma prensibine sahiptir. Komut satılarını yazılımcılar için sosyal ağa dönüştürür.

Hub, sadece projeye katkıda bulunulmasını sağlamaz aynı zamanda da benzer alandaki kişiler ile iletişim kurarak sosyalleşmeye olanak tanır. Geliştiriciler diğer geliştiricileri takip ederek yaptığı işlerden haberdar olabilirler.

GitHub Nasıl Kullanılır?

GitHub’u ekip olarak ücretsiz bir şekilde deneyimlemek mümkün. Bu platformun temel planı 500 MB depolama alanı içerir. Eğer daha kapsamlı ve geniş depolama seçenekleriyle kullanılmak istendiğinde ise ücretli planlamalarından birisi tercih edilir.

GitHub kullanımına başlamadan önce hedeflenen planlama seçilmeli, hemen ardından ise üyelik işlemleri tamamlanmalıdır. Bu işlemlerin ardından GitHub dünyası keşfedilmeye başlanabilir.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.