21.03.2022

Güvenlik Kamera Sistemi Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Teknoloji

Güvenlik kamera sistemleri, günümüzde en çok kullanılan teknolojik donanımlardan biri. Artık hemen her yerde bir güvenlik kamerası görmek mümkün. Okullar, kurumlar, hastaneler, parklar, sokaklar hatta evimizin önü… Peki böylesine yüksek kullanım popülasyonu olan ürüne ne kadar hakimiz? Sizler için güvenlik kamera sistemi satın almadan önce bilmeniz gereken 5 teknoloji unsuru derledik. İşte 5 kilit CCTV teknoloji terimi…

1. Çözünürlük

Kameralarda çözünürlük, mega piksel olarak ifade ediliyor ve görüntüyü oluşturan noktacıkların sayısını bizlere veriyor. Bir kameradaki tarama çipinin piksel kalitesi ne kadar iyi ise, görüntü de o derece kaliteli olur. Günümüzde kullanılan kameralardaki çözünürlük değerleri 420 ila 1200 TVL aralığındadır. Genel olarak 530 TVL üstü piksel değerleri, yüksek çözünürlük sınıfına girmektedir.

2. DNR (Digital Noise Reduction)

DNR, yani Digital Noise Reduction teriminin dilimizdeki karşılığı ‘Sayısal Gürültü Giderme’ olarak ifade bulur. Kameranın içerisindeki filtreleme yöntemi sayesinde resimdeki gürültüleri azaltır. Aynı zamanda sinyal ve parazit dengesini sağlayarak mükemmel bir görüntü elde edilmesine olanak tanır. Bir kameradaki önemli bileşenlerden birisidir.

3. BLC (Backlight Compensation)

BLC, yani Backlight Compensation görüntüdeki aydınlık ve karanlık kısımların ışıklarını dengeler. Dilimizde ‘Arka ışık dengeleme’ oluşu, aslında işlevini de özetliyor. Bir görüntü karesinde ışık ve gölge farklılıkları yüksek oranda olursa, yüksek olan ışığı kısarak zayıf ışığın olduğu bölgeleri daha net görmemizi sağlar.

4. Kontrast

Kontrast görüntü teknolojileri için çok önemli bir terimdir. En basit tanımıyla bir görüntü karesindeki en aydınlık nokta ile en karanlık noktayı simgeler. Yani görüntüdeki poz farkıdır demek mümkün. Etkileyici bir görüntüye ulaşmak için kontrast ayarları mühimdir. Günümüzde bu ayarları oto kontrast özellikle cihazlar kendiliğinde yapıyor.

5. HS (High Sensitive)

HS, ‘High Sensitive’ teriminin kısaltımı olup dilimizde de ‘yüksek hassasiyet’ anlamına gelir. Özellikle ışığın düşük seviyede olduğu alanlarda bu özelliğe ihtiyaç duyulur. Özel yapısıyla düşük ışığı arttırır ve daha net bir görüntü sunar. Güvenlik Kamera Sistemleri çözümlerimizi okuyarak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.