Ağ Kurulumu ve Güvenliği

Bilgi ve özelleştirilmiş öneriler için güvenlik uzmanlarımızdan destek alın.

Ağ Kurulumu Nedir?

Bilgisayar sistemlerinin ve cihazlarının ağ bağlantılarını yapılandırmak ve birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlamak için gerekli adımların tamamlanması işlemidir.

Ağ Donanımının Seçimi

Ağ kurulumu için donanım bileşenlerinin seçimi çok önemlidir. Buna yönlendiriciler, anahtarlar, modemler, kablolama, ağ adaptörleri ve diğer ağ bileşenleri dahildir. Seçim, ağın gereksinimlerine, kullanılacak hizmetlere ve kullanıcı sayısına göre yapılmalıdır.
Ağ topolojisi, cihazların ve ağ bağlantılarının fiziksel düzenini tanımlar. Yıldız, ağaç, halka, örgü veya düz gibi farklı topoloji türlerini içerebilir. Topoloji seçimi ağın büyüklüğü, gereksinimleri ve büyüme potansiyeli göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Kablolama ve Ağ Protokolleri

Ağ kurulumunda uygun kablolama yöntemleri ve bağlantılar kullanılmalıdır. Bu, Ethernet kabloları kullanarak cihazları anahtarlara veya yönlendiricilere bağlamak, kablolama standartlarına uygun kablolar kullanmak ve gerekli bağlantıları sağlamak gibi işlemleri içerir.

Ağ protokolleri, cihazların ve uygulamaların ağ üzerinden nasıl iletişim kuracağını belirler. Örneğin TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) ağ protokolü internet üzerinden veri iletişimini sağlar. Ağda kullanılacak protokoller ve hizmetler ağın gereksinimlerine göre belirlenmelidir.

Fundamentals of Network Security

Privacy
Integrity
Availability
Traceability

Why is network security important?
Which network security measures should I use?
How can I create a strong password?
Which firewall should I choose?
How can I keep my network up to date?

  Hemen İletişime Geçin

  Hızlı İletişim
  Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.