17.01.2022

Hotspot Nedir?

HOTSPOT NEDİR?

Hotspot, kamuya açık alanlarda internet hizmetinin sağlandığı alanlara verilen isimdir. Bilişim dünyasındaki diğer karşılığı isi Wi-Fi olarak bilinir. Sadece internet değil, aynı zamanda sağlanan ağ hizmetleri de bu kapsama girmektedir. Parklar, üniversite alanları ve kurumsal binalar Hotspot sisteminin kullanıldığı yerlerden bazılarıdır.

Gündelik hayatta yüz milyonlarca birey internet ihtiyacını giderebilmek için kamuya açık alanlarda Hotspot hizmetinden faydalanıyor. Yapılan bir araştırmaya göre 2021 itibariyle dünya genelinde hizmet veren Hotspot noktası 200 milyona oluşmuş durumda. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda dijital dünyada çok önemli bir role sahip olduğunu söylemek mümkün. Kaynakça

Wi-Fi bağlantıları kablosuz modem ya da router donanımları aracılığıyla internet sinyalini yaymaktadır. Bu donanımların çalışma prensipleri hakkında detaylı bilgi için ‘Modem Nedir?’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. İnternet sinyalleri bu donanımlar sayesinde uzun menzillere ulaştırılabilir. Ayrıca her Hotspot bağlan noktasının sinyal kalitesinde farklılıklar vardır.

Hotspot Türleri Nelerdir?

Hotpot noktaları ücretli veya ücretsiz olmak üzere 2 farklı unsura ayrılır. Büyük oranda ücretsiz sunum prensibiyle çalışan bu noktalar, bazı durumlarda ücretli olarak verilebiliyor. Peki bu Hotspot türlerinin genel özellikleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

Ücretsiz Hotspot ağları, açık ve ortak konumlandırılan bir internet sağlayıcısıdır. Bu ağlara bağlanıp interneti kullanırken herhangi bir ücret ödenmez. Sadece yapılması gereken şey Hotspot’un menzilinde olmak ve ağa bağlanmaktır.    Eskiden bağlantı sırasında herhangi bir kimlik bilgisi gerekmezdi. Fakat yakın dönemde çıkan yasa ile artık ücretsiz Hotspot ağlarına bağlanırken kullanıcıların kimlik bilgilerini girmesi zorunlu hale getirildi.

Diğer yandan ücretsiz Hotpot’lara kurum içi ağ kullanımı da örnek olarak gösterilebilir. Firmanın oluşturduğu ortak ağ yapısını çalışanlar herhangi bir ücret ödemeden belirlenen alanlar içerisinde kullanabilmektedir.

Ücretli Hotspot ağlarını ücretsizden ayıran en önemli nokta ise kullanımı karşılığında bellir bir ücret talep edilmesidir. Yani kısaca ticari yapıdaki internet noktaları demek mümkün. Sisteme giriş sırasında kullanıcılar ödeme bilgilerini de girmek zorundadır. PayPal ve kredi kartı ücretli Hotspot ağlarında kullanılan ödeme yöntemlerinden bazılarıdır. Kullanım alanlarına örnek olarak da otel ya da havalimanlarını göstermek mümkün.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.