IT Nedir?

 

Günümüz toplumlarında IT denilince akla ilk olarak internet ağları gelmektedir. Ancak IT, sahip olduğu çok katmanlı çalışma yapısıyla geniş bir kullanım alanına yayılmıştır. Televizyon, telefon, bilgisayar donanımları, elektronik çoğu ürün, Telekom ekipmanları ve E-ticaret alanı IT’nin tercih alanlarından bazılarıdır. IT kavramı, dünyada ilk olarak 1958 senesinde Harvard Business Review’de yayımlanan bir makalede ortaya çıkmıştır. Makaleyi kaleme alan yazarlar J. Leavitt ve L. Whisler IT hakkında şu ifadeleri kullanmışlardı: “yeni kurulan teknolojinin şu an için bir ismi yok, şimdilik buna IT diyoruz.” Kaynak dan faydalanılarak yazı oluşturulmuştur.

Network olarak da adlandırılan IT, internetin temelini oluşturan iletişim ağları manasını taşır. Peki böylesine önemli bir konuma sahip olan kavramın kullanım alanları nelerdir?

Bu konuyu birkaç başlık altında belirtmek mümkün:

İşletmenizi riske atmayın.

IT Neden Önemlidir?

Günümüzde birey ve kurumlar için IT teknolojileri oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı işlemeyen bir IT sistemi, kurum için faaliyetleri zora sokar, hatta neredeyse işlevsel hale getirir. Bu sebeple kurumların IT yatırımlarına gereken özeni göstermesi, hem işlerindeki sürdürülebilirlik hem de maliyet açısından elzem bir konudur.

Responses