23.02.2022

Linux Nedir?

LİNUX NEDİR?

Linux, bilgisayarların oluşumunda büyük pay sahibi olan işletim sistemlerinden birisidir. Kısaca çekirdek yazılım demek mümkün. Aynı zamanda Linux işletim sistemleri bir özgür yazılım projesidir. Özgür yazılım hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ‘Özgür Yazılım Nedir?’ adlı yazımıza bakabilirsiniz. Linux, ismini 1991 senesinde geliştiricisi olan Linus Torvalds tarafından almıştır. Günümüzdeki işletim sistemlerinin arasında en çok kullanılanlardan birisidir Özellikle tablet ve telefonlardaki Android işletim sistemi bunlardan birisidir.

Linux’u Windows ve MacOS gibi işletim sistemleriyle karşılaştırdığımızda oldukça benzer yanlarının olduğunu görürüz. Örneğin grafik arayüzü diğer işletim sistemleriyle aynı prensipte tasarlanmıştır. Ayrıca fotoğraf ve video düzenleyici birçok program da Linux ile uyumlu olarak çalışır. Tüm bu veriler ışığında günümüzde bilgisayarın olduğu her noktada Linux işletim sistemini görmek mümkündür.

Kaynak: Linux

Linux Kullanım Alanları

İnternetin dünya genelinde yaygın bir kullanımı yakalamasının ardından işletim sistemleri de önemli bir hale geldi. Başlangıçtan beri Windows işletim sistemi bu alanı tekeline almış olsa da günümüzde Windows’a emsal birçok işletim sistemi üretilmiştir. Linux da bunlardan birisidir. Peki Linux kullanım alanları nelerdir? İşte detaylar…

İnternet Sunucuları: Sunucu işletim sistemlerinin kullanım oranlarına bakıldığında ilk sırada Linux’un olduğu görülmektedir.
Ev ve Ofis: Masaüstü bilgisayarlarda Linux çekirdeği kullanım sayısı hayli fazladır. Ubuntu, Debian ve Fedora Linux sistemlerine örnek olarak gösterilebilir.
Süper Bilgisayarlar: 2017 senesinden beri üretilen süper bilgisayarların tamamı Linux sistemini kullanmaktadır.
Bulut Bilişim: Verilerin sanal ortamlarda depolanması işleminde Linux sisteminin tercih edilmesi oldukça uygundur. OpenStack projesi buna örnek olarak gösterilebilir.
Mobil Cihazlar: Buna en iyi örnek bir açık kaynak kod özelliğine sahip olan Android işletim sistemidir.

Linux Nasıl Geliştirildi?

Linux, Linux Torvalds tarafından 1999 senesinde geliştirilmiştir. Linus’un bu sistemi geliştirme sebebi akademik alanda kullanılan Minix’e rakip olmaktı. Ancak kısa sürede kullanıcılar tarafından oldukça beğeni görmesi, dünya genelinde bir başarı yakalanmasını sağladı. Başlangıçta ismi Freax olacaktı. Ancak sonrasında Freax ile Linus’un birleşiminden meydana gelen Linux isminde karar kılındı.

Linux hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve bu alanda sunduğumuz çözümleri öğrenmek isterseniz ‘Linux Sunucu Desteği’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.