04.02.2022

Metaverse Nedi̇r?

METAVERSE NEDİR?

Metaverse, Türkçede ‘sanal gerçeklik’ anlamına gelmektedir. Geleneksel internet teknolojisinin yerine geçmesi beklenen bu kavram, 3 boyutlu sanal ortamlarda AR ve VR gözlük donanımları sayesinde çevrimiçi olma imkânı tanıyan bir teknolojik gelişmedir. Şu an için beta aşamasında olan metaverse, yakın vadede büyük ivme kazanması hedefleniyor.

Uzun yıllardır sadece bir kavram olarak duran ve özellikle sinema dünyasında sık sık ele alınan metaverse, yakın dönemde teknoloji dünyasında yaşanan bir dizi gelişmenin ardından artık yavaş yavaş netleşmeye başladı. Facebook’un marka adını ‘Meta’ olarak değiştirmesi ve Microsoft’un sanal gerçeklik için büyük bütçeler ayırdığını açıklaması bunlardan en önemlileri.

Metaverse’ün tarihsel gelişim süreci incelendiğinde bu kavramın ilk olarak 1992 senesinde yayımlanan Snow Crash adlı romanda görürüz. Bu kitapta metaverse, kurgusal bir dünya olarak ele alınmıştır. Daha sonrasında ise beyazperdeye giren Matrıx filmleriyle dünya genelinde daha yaygın bir duyum kazanmış ve insanların hayli ilgisini çekmiştir.

Bu yeni teknoloji temel olarak sanal bir kamu alanı inşa etmeyi hedef alır. Bu kamusal alanda kullanılacak para birimleri de kripto para piyasasında işlem görmektedir. Hatta günümüzde sanal evrene giriş yaparak kamusal bir yapı oluşturan ilk şehir Seul olmuştur. Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda metaverse için geleceğin interneti demek mümkün. Kaynakça

Metaverse Arsa Nasıl Satılıyor?

Metaverse teknolojisinin hızla ilerlemesiyle birlikte Sandbox ve Ovr gibi sanal gerçeklik platformları üzerinden arsa satışlarına başlandı. Bu platformlarda dünyadaki metropollerin tüm detayları işlenmiş durumda. Kullanıcılar bu platformlara üye olarak istedikleri lokasyondan ev, arsa ve kamusal alanları satın alabiliyorlar. Peki metaverse arsa nasıl alınır? İşte cevabı…

Mataverse’den arsa satın alabilmek için öncelikle Sandbox ya da Ovr platformlarına üye olmalısınız. Çünkü bu platformlarda neredeyse tüm dünya haritası mevcut. Ancak buradan arsa satın alabilmeniz için aynı zamanda kripto paranız olması gerekir. Zira metaverse üzerinden yapılan ticari alışverişlerde kripto paralar geçerlidir. Kısa sürede Türkiye’de 30 binden fazla arsanın satıldığı düşünüldüğünde yakın gelecekte metaverse teknolojisinin hayatın vazgeçilmez bir unsuru olacağını söylemek yanlış olmaz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.