04.02.2022

Casus Yazılım Nedir?

Casus Yazılım Nedir?

Casus yazılımlar bilişim dünyasında kullanıcıların onayı ve izni olmadan sistemlerinden verilerinin alınması ve bu verilerin 3. taraf kişilerle paylaşılması işlemi olarak ifade edilir. Birçok farklı yöntemin kullanıldığı görülür. Şifreler, kredi kartı parolaları ve internette yapılan işlemlerin izlenmesi bu yöntemlerin en sık görülenleridir.

Casus yazılımların tek görevi veri hırsızlığı değildir. Bazı durumlarda ağlara saldırarak sistemleri yavaşlatmak için de siber korsanlar tarafından kullanılır. Sistemleri yavaşlatmaktaki amaç ise kişilerden belli miktar ödeme alarak saldırıları geri çekmektir. Casus yazılımlar günümüzde 4 farklı bölüme ayrılmaktadır.

Truva Atları: Kötü amaçlı yazılımların başında gelmektedir. Adında da anlaşılacağı üzere belli teknikler kullanılarak sisteme zararlı dosyaların sızdırılması işlemidir. Bu dosyalar sahibi tarafınca belirlenene kadar pasif konumda bekler. Bu sebeple tespit edilmesi oldukça zordur.
Reklam Yazılımları: Temelde cihazları gizli bir şekilde izlemek için kullanılır. Genellikle mail yoluyla sistemlere sızma yapılır.
Takip Çerezleri: Eğer kötü amaçlarla kurulmuş bir sitenin çerezleri onaylanmışsa, internette kullanıcının yaptığı hareketleri izleyebilir.
Sistem İzleyiciler: Bilgisayar üzerinde gerçekleşen işlemleri kayıt altına almak için tasarlanmıştır. Genelde tuş vuruşu olarak ifade edilen bir yönteme sahiptir.

Casus yazılımlar bilgisayarlara ve sistemlere büyük zararlar verebilen yazılımlardır. Bu nedenle bireylerin ve firmaların bu konuda güvenlik uygulamalarını ihmal etmemeleri gerekir. Maillere dikkat etme, bilinmeyen sitelerden program indirmeme az da olsa bir önlem yöntemidir. Ancak özellikle çok çalışanlı işletmelerde bireyselliğe güvenerek önlem almak mümkün değildir. Bu sebeple farklı uygulamalara gidilmelidir.

Burada öne çıkan unsur siber güvenlik konusunda uzmanların belirlediği yönergeleri takip etmektir. ‘Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?’ başlıklı yazımızda bu konuya detaylıca değindik.

Unutulmamalıdır ki internete bağlı her donanım, casus yazılımlar için potansiyel bir hedeftir. Bu sebeple önlem almaya antivirüs çözümleri ile başlanabilir. Antivirüs uygulamaları bu tarz kötü yazılımları net olarak tanıdıklarından dolayı bilgisayara karşı bir koruma kalkanı oluşturur. Sızma girişimi sırasında özel filtreleri sayesinde casus yazılımlar tespit edilir ve sistemlere sızması engellenir.

Teknoloji ne kadar da çok kolaylık sağlasa da aslında sanıldığı kadar masum bir sistem değildir. Burayı kullanırken bireylerin önceliği her zaman için güvenliklerini sağlamak olmalıdır.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.