12.01.2022

NFT Coin Nedir?

NFT Coin Nedir?

NFT, İngilizcedeki bilinen ismiyle ‘Non-FungibleToken’ temel anlamda takas edileme jeton demektir. Blok zinciri adlı dijital bir defterde dijital varlıkların depolanması prensibiyle çalışır. Burada birçok öğe temsil edilir. Fotoğraf, ses, video ve diğer dijital dosyalar bu depolarda temsil edilen öğelerdir.

NFT Coin, dijital sanat, video oyunu ve müzik dosyaları gibi unsurları metalaştırmak için kullanılmaktadır. Fakat bu dosyalara sadece jeton sahibi kişiler değil, diğer blokchain kullanıcılar da erişebilir. İlk NFT Coinler 2015 senesinde Ethereum tabanlı olarak piyasaya sürüldü. Ve kısa sürede kripto piyasasında büyük kullanım oranlarına ulaştı. Özellikle de sanat dünyasında trend haline gelmiştir. Kaynakça

NFT Coin’lerin satış hacmi, onun ne derece yüksek popülasyona sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. 2020 senesinin ilk 6 aylık periyodunda NFT’ler 13.7 Milyon dolarlık bir satış grafiğine sahipti. Fakat bu rakam 2021’de 2.6 milyar dolara ulaşmış durumda. Sadece Twitter kurucusu JackDorsey’in attığı ilk tweet 3 milyon dolara satıldı. Bu rakamlar her geçen gün katlanarak artış göstermektedir.

NFT Coinlerin nasıl yapıldığı da büyük merak konusudur. Dijital bir içeriğin Rarible ve KnownOrigin gibi platformlarda açık arttırma prensibiyle sunulması, NFT’lerin yapılış aşamasının temel mantığını yansıtır. Blockhaine yüklenen bu içerikler belirlenen düzeyde kripto paralara satın alınacağı gibi aynı zamanda tekrar satışa sunulabilmesi için kopya NFT’si de oluşturulabilmektedir.

NFT özel bir dijital varlıktır. Haliyle bu da onu diğer kripto paralardan ayırmaktadır. Günümüzde kripto paralar parçalara bölünerek satışa sunulabilir ya da takas uygulamasına gidilebilir. Ancak NFT Coinde bu durum farklıdır. Özel bir varlık oldukları için diğer Token’lar ile takas yoluna gidilemez. Aynı zamanda da varlık değerleri üreticisi tarafından belirlenmektedir.

Günümüzde NFT’lerin sergilendiği birtakım platformlar bulunur. Bu platformlara üye olarak üreticisi tarafından değeri belirlenmiş dijital varlıklar satın alınabilmektedir. 2 farklı satın alma yöntemi vardır. Bunlardan biri direkt olarak satın almakken diğeri ise açık arttırma yöntemiyle satın almaktır. Satın alma işleminin ardından NFT’ler kullanıcının cüzdanına aktarılır. Ayrıca kullanıcılar dilerse sahip oldukları NFT’leri yeniden satışa sunabilmektedir.

Son olarak belirtmekte fayda var ki NFT’ler bir tür yatırım aracıdır. Yatırımın değeri alınan NFT’nin sanatsal değeri üzerinden yorumlanabilir. Zira kullanıcılar aldıkları ürünleri uzun vadede çok daha yüksek maliyetlere satabilmektedir.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.