13.01.2022

Dark Web Nedir?

Dark Web Nedir?

Dark Web, dijital dünyanın karanlık yüzü olarak görülmesi, günümüzde internet kullanıcıları tarafından hayli merak duyulan bir kavram olmasını sağladı. Genel olarak tanımlamak gerekirse Dark Web, internet dünyasında var olan ama arama motorları ya da diğer yollar ile indekslenemeyen tüm dijital unsurlardır. Bu verilere sadece yetkili olarak atanan kişiler erişebilir ve yönetebilir.

Dark Web’e sıradan kişilerin erişemeyeceği gibi aynı zamanda da klasik yöntemler kullanılarak giriş yapılamaz. Günümüzde kullanımı en popüler olan Chrome, Explorer ve Opera gibi web tarayıcıları buraya giriş için uygun değildir. Sadece ‘Tor’ gibi özel olarak tasarlanmış ve kodlanmış gizli siteler aracılığıyla bağlantı kurulabilir.

Başlangıçta özgür bir paylaşım düşüncesiyle ortaya çıkan Dark Web zaman içerisinde yasa dışı faaliyetlerin yapıldığı bir dünyaya evrildi. Günümüzde Dark Web özellikle yasadışı ürün ve hizmetlerin satıldığı bir platform haline geldi. Siber suçların neredeyse tamamı burada planlanarak gerçekleştiriliyor. Kaynakça

Dark Web’e Girmek Güvenli mi?

Dark Web’in kötü şöhreti çoğu zaman kullanıcıları cezbeden bir unsur olarak öne çıkıyor. Bu da haliyle güvenilirliği hakkında sorgulanmasına sebep oluyor. Ancak belirtmekte fayda var ki Dark Web güvenilir bir yer değildir. Özellikle de dijital unsurlara hâkim olmayan ve sadece adını duyup da girenler için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Dark Web’de bulunan kişiler bilişim dünyasında uzman ve geniş yetilere sahip kullanıcılardır. Bu nedenle buradan dolaşan kişilerin dikkatli olması gerekir. Aksi halde kimlik hırsızlığı, fidye isteme ve tuş kaydetme gibi istenmeyen tehditler ile karşılaşılması kaçınılmaz olur.

Ayrıca Dark Web kavramını sadece olumsuz yönde değil, aynı zamanda da gündelik hayatta kullandığımız internetin bir parçası olarak da görebiliriz. Örneğin kullandığımız mailler ya da bulut uygulamalarında yaptığımız işlemler de bir Dark Web öğesidir. Çünkü çalışma prensibi aynıdır; dijital verilere sadece yetkili kişiler erişebilir.

Dark Web’i oluşturan karanlık ağlar dünya genelinde devletler tarafından gizlice denetlenmektedir. Devletlerin siber güvenlik politikalarında özel bir konuma sahiptir. Oluşturulan özel birimler aracılığıyla sisteme gizli ajanlar yerleştirilir ve burada yürütülen faaliyetler hakkında detaylı raporlama yapılır. Günümüzde birçok suç sadece Dark Web’de geçen bilgi akışı sayesinde aydınlatılmıştır.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.