09.02.2022

Outlook Nedir?

Outlook Nedir?

Outlook, Microsoft tarafından üretilen en köklü e-posta uygulamasıdır. Microsoft Office ile birlikte ya da tercihe bağlı olarak bireysel olarak da kullanılmaktadır. Kuruluş yıllarında MSN uygulaması üzerinden gelen mailleri ve Hotmail gibi sağlayıcılar üzerindeki verileri görüntüleyip yönetmek amacıyla kullanılıyordu. Kısaca o dönemlerde yardımcı bir işleve sahipti demek mümkün. Fakat ilerleyen yıllarda büyük bir değişim göstererek başlı başına bir mail sağlayıcısı haline geldi ve alanında zirveye oturdu.

Günümüz kullanıcıları arasında Outlook için sadece mail servisi olarak bakılmaktadır. Ancak bu hatalı bir yaklaşımdır. Zira Outlook daha birçok farklı alanda hizmet sağlamaktadır. Üstelik sağladığı bu hizmetlerde yarattığı özgünlükle hayli büyük bir kullanım popülasyonu yakalamayı bilmiştir. Peki Outlook’un sağladığı hizmetler nelerdir? İşte cevabı…

  • Mail Servisi
  • Mail Sunucu
  • Takvim Yönetim Uygulaması

Outlook uygulamasına ait özellikler her geçen gün üstüne koyarak gelişmektedir. Kurulduğu günden bu yana incelendiğinde arada devasa bir gelişme örneği görülür. Özellikle son güncellemenin ardından birçok yeni özelliği yapısına katmış durumda. Fatura hatırlatmaları, toplantı notları için yer önerileri, otel rezervasyonu yapabilme ve toplu maillerden çıkma bu yeniliklerin en belirgin olanlarıdır.

Outlook sunduğu basit ara yüzü ve kullanışlı çalışma prensibiyle özellikle iş hayatındaki bireylere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kullanıma başlamak için bireylerin öncelikle bir Hotmail hesabına sahip olması gerekir. Outlook sistemi Hotmail ile entegreli çalışmaktadır. Mail adresi açıldıktan sonra Outlook programı açılarak hesap bilgileri girilir ve sonrasında kullanıma başlanılabilir.

Outlook Nasıl Kurulur?

Outlook sistemini indirmenin birçok farklı yöntemi vardır. Ancak en güvenilir yol, Microsoft yani resmî sitesinden programı indirmek olacaktır. Çünkü kendi sitesinde bu programın en güncel versiyonlarına ulaşmak mümkündür.

Telefonlarda kullanmak isteyen bireyler de Outlook uygulamasını Play Store bölümünden bulabilir. ISO işletim sistemini kullananlar ise Apple Store bölümünden kolaylıkla indirebilir. Çok fazla sistem gereksinimine ihtiyaç duymadığı için günümüzdeki hemen her telefonda Outlook uygulamasını kullanmak mümkündür. Ayrıca bir diğer önemli husus da bu aplikasyonun herhangi bir ücrete tabii olmamasıdır. Bu özelliğiyle kullanım sayısını her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

Son olarak Outlook’un bir mail sistemi olduğunu ve birçok saldırı tehdidine açık bir platform olduğunu söylemekte fayda var. Günümüzde casus yazılımların neredeyse tamamı mail yordamıyla sistemlere sızmaktadır. Bu konuda hem bireylerin hem de işletmelerin güvenlik önlemlerine başvurması gerekir. ‘Mail Güvenliği’ başlıklı yazımız tam da bu konuda detaylı bilgi içermektedir.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.