25.02.2022

Ping Nedir?

PİNG NEDİR?

Ping Nedir?; Çevrimiçi oyun severlerin sıklıkla karşılaştığı ping sorunu, çoğu zaman can sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle de internet üzerinden oynanan oyunlar sırasında bu duruma sıkça denk gelinmektedir. Peki kullanıcıların dert yandığı ping nedir? Bu soruyu sizler için detaylıca yanıtladık…

Ping, bir bilgisayar tarafından alınan verinin diğer uç noktaya iletilmesi sırasında geçen süreye verilen isimdir. Her iki nokta arasında geçen zaman genellikle milisaniye birimiyle ölçülür ve ortaya ping değeri çıkar. Normal internet kullanımlarında ping bir sorun olarak görülmeyebilir. Ancak online oyunlar sırasında bariz bir kullanım zorluğu yaşattığı için büyük bir sorun olarak görülür. Çünkü online oyunlarda anlık veri akışı çok önemlidir.

Ping sorununu bir örnekle anlatmak, konunun daha iyi anlaşılması adına daha faydalı olacaktır. Dünyaca ünlü online savaş oyunu olan Couter Strike’ta iki oyuncunun ping değerlerini göz önünde bulunduralım. Birinci oyuncunun ping değeri 150, rakibinin değeri 30 olduğunda ve ikisi aynı anda ateşe bastığında, birinci oyuncunun komutu rakibine göre daha geç işleyecektir. Ping nedir sorusu için bu örnek cevaplayıcı niteliktedir.

Ping Özellikleri

Online oyun dünyasının en büyük sorunsallarından biri olan ping’in yapısında birtakım özellikler bulunur. Bu özellikler birkaç başlık altında ifade edilebilir:

Ping verisi, gönderildiği cihazın anlık olarak aktif olup olmadığını denetler.
Anlık olarak ağın ping kayıp oranını analiz eder.
Her iki bağlantı noktası arasındaki iletişim süresini hesaplar.
IPv4 ya da IPv6 bazında sonuç döndürmesi yapılabilir. IPv6 sistemi hakkında detaylı bilgi için ‘IPv6 Danışmanlığı’ yazımıza göz atabilirsiniz.
Son olarak bazı makineler isteğe bağlı olarak ping komutuna yanıt vermemesi için özel olarak ayarlanabilmektedir.

Ping Süresi Düşürmek İçin Neler Yapılmalı?

Ping süresi birçok internet kullanıcısı için kâbus düzeyine gelmektedir. Ancak bu sorunun giderilmesi mümkündür. Yani ping süresi düşürmek için birkaç basit yöntem mevcuttur. İlk olarak oyunlar çalıştırılmadan önce bilgisayarın arka planında interneti kullanan herhangi bir uygulama olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü veri trafiğinin tamamının oyunun unsurlarını taşıması oldukça mühimdir. Ayrıca online oyunun içerisinde sunucu seçeneği varsa en az yoğunluğun olduğu seçilebilir. Böylelikle ping süresi sorunu minimum seviyeye çekilmiş olacaktır.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.