29.04.2022

Programlama Dilleri Nelerdir?

Teknoloji, sürekli olarak gelişen ve değişen bir kavram. Bu gelişim de haliyle insanların gündelik hayatını olumlu düzeyde etkiliyor. Çoğu zaman rutinler, alışkanlıklar değişiyor. İşte tüm bu değişimin ve sürecin ardında programlama dilleri yatıyor. Telefonlarda, bilgisayarlarda hatta elektronik cihazların olduğu her yerde programlama dillerinin olduğunu söylemek mümkün. Peki programlama dilleri nelerdir? Detaylarını yazının devamında belirteceğiz…

Programlama dili, diğer adıyla yazılım, bilgisayar ve telefon gibi cihazların belirli bir komutu yerine getirmesi için oluşturulmuş özel sistemlerdir. Bir algoritma aracılığıyla bir cihaza ne yapması gerektiği talimatı vererek çalışır. Günümüzde geliştirilmiş programlama dilleri sayısı 250’nin üzerindedir. O halde şimdi programlama dilleri nelerdir? sorusunu yanıtlayalım. Bunlardan en popüler ve kullanım oranı en yüksek olanlarını şu şekilde listelemek mümkün:

  • Pascal programlama dili,
  • Basic programlama dili,
  • C, C#, C++ programlama dili,
  • Java ve Java Script programlama dili,
  • Cobol programlama dili.

Programlama Dili Çeşitleri

Günümüzde amaç ve kullanım alanına göre birçok farklı programlama dili çeşidi mevcut. Bu yazılımlar sayesinde bilgisayar ve diğer elektronik cihazlar verimli kullanım potansiyeline ulaşırlar. Programlama dili çeşitlerini birkaç maddede açıklamakta fayda var.

Uygulama Yazılımları: Bilgisayar ya da mobil cihazlarda belli bir işleyişi gerçekleştirmek amacıyla yazılan programlama dillerine verilen isimdir. Bu yazılımlar kullanım alanlarına göre şekillenir. Sosyal medya ve ofis uygulamaları buna örnektir.
Sistem Yazılımları: Donanım ya da yazılım çeşitlerini birbirine uyumlu ve entegre hale getirmek için oluşturulan yazılımlara verilen isimdir. Windows bu türe en iyi örnektir. Mobil cihazlar içinse IOS örnek verilebilir.
Elektronik Yazılımlar: Birden fazla görevin gerçekleştirilmesi istendiğinde bu yazılımlar tercih edilir. Veri okuma ya da işleme gibi uygulamalar bu sisteme örnek olarak gösterilebilir.

Günümüz teknolojilerinde en çok kullanılan programlama dilleri çeşitleri bunlardır. Bu yazılımlar oluşturulurken Pascal, Basic ve Java gibi farklı diller tercih edilir. Bilgisayarlardan mobil uygulamalar hemen her alanda en temel hatları bu sistemler belirler. Ayrıca yeni dünyanın bir gerçeği olan oyunların tamamı programlama dilleri sayesinde oluşturulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Bilişim Güvenliği Danışmanlığı

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.