27.02.2022

Proxy Nedir?

PROXY NEDİR?

Proxy’nin diğer bilinen isimleri vekil sunucu ya da yetkili sunucudur. Genel tanımı ise internet bağlantısı sırasında ihtiyaç duyulan bir ara sunucudur. Doğrudan bağlantı kullanmak istemeyenlerin başvurduğu yardımcı seçenektir. Proxy nedir sorusunu detaylandırmadan önce bu vekil sunucuların çalışma şeklinden bahsetmekte fayda var.

Tarayıcı vekil sunucuya erişir, ardından da hangi sayfaya erişmek istediğini komutlar.
Gerekirse Proxy belirtilen sayfaya bağlanır ve içeriğine erişir.
Proxy tarayıcıya doğrudan içeriği iletir.

Proxy, internet erişimi sırasında kullanılan aracı makinedir. Yani bağlantı esnasında bir tür vekil görevi görürler demek mümkün. Bağlantı esnasında bağlanan kişinin bilgilerini ve internet üzerindeki ayak izlerini gizler, hayalet konumda dolaşımını sağlar. Özellikle otoriter yönetimlerin olduğu ülkelerde Proxy hizmeti yoğun bir şekilde kullanılır. Çünkü günümüzde otoriter hükümetlerin en çok baskı kurduğu alanlardan birisi de internet ve sosyal medyadır. Proxy sayesinde kullanıcılara ulaşmak hayli zorlaşır.

Kaynak: Vekil Sunucu

Proxy Kullanım Avantajları

Proxy sisteminin kullanıcılara sağladığı avantajlardan dolayı dünya genelinde büyük bir tercih sebebidir. Peki Proxy kullanım avantajları nelerdir? Bu avantajları birkaç maddede ifade etmek mümkün.

Ekstra Hız: Proxy yani vekil sunucular, sıkça ziyaret edilen web sayfalarını ön belleklerinde saklarlar. Böylelikle o sayfa her ziyaret edildiğinde daha hızlı bir erişim imkânı sağlanmış olunur.
Fazladan Kontrol: Proxy sayesinde sayfalara erişim kısıtlanabilir. Ağdaki diğer kullanıcıların hangi sayfalarda gezindiğinin raporunu tutar. Ayrıca ebeveyn kontrolüne de katkısı büyüktür.
Fazladan Güvenlik: Sisteme sızan virüslü bir dosyayı doğrudan temizle kabiliyetine sahiptir. Ağdaki diğer kullanıcıların sisteme virüs bulaştırmasının önüne geçilir.
Fazladan Gizlilik: Otoriter hükümetlerce IP’ler üzerinden yapılan kimlik erişimlerinin önüne geçer.
Fazladan Erişim: Yasaklı sitelere doğrudan erişim sağlama olanağı tanır. Proxy ile dünya üzerindeki tüm sitelere girilebilir.

Proxy yani vekil sunucular temel prensipte VPN sistemleriyle aynıdır. VPN hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz ‘VPN Nedir?’ adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Kullanım alanları ise hayli geniştir. Bireysel tercihlerin yanında kamuya açık alanlarda verilen internet hizmetinde de Proxy’den yardım alınır. Parklar, kamu kurumları, hastaneler ve üniversiteler gibi ağlar bu yapıya örnek olarak gösterilebilir.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.