10.01.2022

VPN Nedir?

VPN Nedir?

VPN, yani ‘Virtual Private Network’ uzaktan erişim prensibiyle farklı ağlara ulaşılmasını sağlayan bir bilişim teknolojisidir. Dilimizde ‘Sana Özel Ağ’ olarak ifade edilir ve büyük oranla şirket içi iletişimin şifreleyerek güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla kullanılır.

VPN yapı olarak incelendiğin bir köprü görevi gören oluşum olarak ifade edilebilir. İki bilgisayar arasında sağlanan veri akışının tam ortasında bulunan VPN’ler, kriptolama mantığıyla çalışarak veri güvenliğini sağlar. Eğer veri akşında VPN sistemleri kullanılırsa tam anlamıyla güvenlik sağlanmış olunur. Bu konuda detaylı bilgiye ‘VPN Çözümleri’ başlıkları yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

İnternet kullanımının günümüzde yaygınlaşması ile veri tehdidi ve gizlilik ihlalleri gibi sorunlar ortaya çıkmaya başladı. VPN işte tam da bu nokta sorunların çözümü olarak ortaya çıktı ve kısa sürede dünya genelinde büyük kullanım oranlarına ulaştı. Ayrıca VPN bağlantıları 2 farklı başlığa ayrılır. Bu türlerden biri ‘Uzaktan Erişim VPN’ iken diğeri ise ‘Siteden Siteye VPN’ olarak belirtilir. Peki bu VPN bağlantı çeşitlerinin detayları nelerdir? Kaynakça

Uzaktan Erişim VPN: Bu bağlantı türleri, bireysel kullanımlarda kendi ağ sistemlerinden uzak bir konumda olan kullanıcıların, uzaktan özel ağ sunucusuna bağlanma imkanı tanımaktadır. İstemci ile uzaktan erişim sunucuları arasında ‘noktadan noktaya’ bir bağlantı türüdür.
Siteden Siteye VPN: Site to Site VPN olarak da bilinmektedir. Siteden siteye bağlantıları genel olarak farklı ofisler arasında güvenli iletişim kurmalarını sağlar. Ofis sistemlerine konumlandırılmış router üzerinde tanımlanır ve bir tür WAN bağlantısı prensibiyle çalışır.

VPN bağlantısının kullanıcılara sunduğu birçok avantaj vardır. Bu avantajların fazla olması, dünya genelinde VPN sistemlerinin yüksek oranda tercih edilmesini tetiklemiştir. Peki VPN bağlantısının sunduğu avantajlar nelerdir? İşte cevabı…

  • Güvenli şifreleme imkânı
  • Konum gizleme özelliği
  • Bölgesel içeriğe ulaşma uygulamaları
  • Güvenli ve sürdürülebilir veri aktarımı

İnternette yapılan her hareket ISS tarafından kayıt altına alınmaktadır. Günümüzde ISS yapıları güvenli gibi görünebilir ancak internetteki ayak izlerinizi 3. taraf birimler ile paylaşabilmektedir. Reklam firmaları, polisler ve hükümet yetkilileri bu paylaşımların yapıldığı yerlerden bazılarıdır. Bu nedenle temiz ve güvenli bir internet kullanımı için VPN oldukça mühim bir yere sahiptir.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.