08.01.2022

Alibaba Cloud Nedir?

Alibaba Cloud Nedir?

Alibaba bilindiği üzere dünyanın ve Türkiye’nin lider e-ticaret pazarıdır. Nisan 1999 senesinde kurulan şirketin bünyesinde birçok farklı alan bulunur. Alibaba.com ve Aliexpress.com bunların arasında en sık tercih edilenidir. Fakat Alibaba’nın büyük kullanıcılara sahip platformlarından birisi de ‘AlibabaCloud’ olarak bilinir. Peki AlibabaCloud nedir?

AlibabaCloud bir bulut servis sağlayıcısıdır. İlk kez Eylül 2009 yılında hizmete sunulmuştur. Tescilli bir operasyon ağına sahip olan bu bulut servis sağlayıcısının merkezi Singapur’dur. Çin ülkesinde lider konuma sahip olan bu bulu servis sağlayıcısı, dünya kullanımında 3. sıradadır. AlibabaCloud’a rakip olarak Amazon, Google ve Azure gibi servis sağlayıcıları göstermek mümkün. Kaynakça 

İlk kurulduğunda ‘Aliyun’ olarak isimlendirilen bu sistem, uluslararası kullanımındaki yaygınlaşma sürecinin daha sağlıklı olmasın için isim değiştirilmesi tercih edildi. Bu sebeple marka adı 2017 yılında ‘AlibabaCloud’ olarak belirlendi. Kullanıcılarına sunduğu birçok avantaj vardır. Bunların en belirgin olanlarını şu şekilde belirtmek mümkün:

  • Sınrısız depolama alanı
  • İlişkisel veri tabanı
  • Güvenli ağ hizmeti
  • Orta katman yazılımlar
  • Big Data kavramına erişim
  • Yapay zekâ çözümlü uygulamalar

AlibabaCloud bulut servis sağlayıcısı genel olarak incelendiğinde, özellikle her ölçekteki firmanın dünyaya açılma konusunda iyi bir tercih olduğunu söylemek mümkün.

Alibaba’nın dünya genelinde birçok farklı noktada özel olarak kurduğu veri merkezleri bulunmaktadır. Veri merkezlerinin yaygınlığı ve farklı lokasyonlarda bulunması veri güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. US West, US East, Euroe, Dubai, NothChina, South China ve East ChinaAlibabaCloud veri merkezlerinin bulunduğu lokasyonlardan bazılarıdır. Ayrıca Malaysia, Japan ve Singapore ülkelerinde de bu veri merkezleri bulunmaktadır.

Performans ve fiyatlandırma açısından AlibabaCloud hayli ideal bir yapıdadır. Diğer bulut servisleri incelendiğinde birçok alanda avantajları görülmektedir. Ayrıca bu platform üzerinden kullanıcıların faydalanabileceği servisler bulunur. Bu servislerden bazıları şunlardır:

Elastic Computing: Uygulamaları kullanırken işlem gücü, yük dengeleme ve gelişmiş ağ özellikleri izlenebilir.
Storage & CDN: : AlibabaCloud bünyesinde bulunan içerik dağıtımı ve yönetilebilen depolama hizmeti sayesinde kullanıcılar sınırsız veri depolama imkanına sahip olurlar.
Networking: VPC hizmetleri ile kullanıcılar güvenli ve sürdürülebilir bir ağ sistemi kurabilirler.
Database Services: Bünyesinde bulundurduğu güvenli veritabanları sayesinde kullanıcılar verilerini kolaylıkla yönetebilmektedir.
Security: Bireyler sunucu ve verilerini kötü amaçlı saldırılara karşı konuyabilmektedir.

AlibabaCloud bir bulut depolama sistemidir. Bulut depolama sistemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için ‘Depolama Çözümleri’ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.