07.02.2022

Acti̇ve Di̇rectory Nedi̇r?

Active Directory Nedir?

Active Directory nedir?;Bilgisayar kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı sorunsallardan birisi de Active Directory nedir sorusudur. İsmi çok popüler olmasa da aslında bilişim teknolojileri için büyük öneme sahiptir. Active Directory için genel olarak Microsoft firmasının oluşturduğu ağlarda kullanılan bir dizin hizmetidir demek mümkün. Bu dizin hizmeti sayesinde bilgisayarlar, donanımlar, cihazlar, mekanlar ve yazıcılar gibi bileşenlerin tüm bilgileri saklanır. Grup İlkesi adı verilen işleyiş sayesinde tüm bu bileşenler yönetilebilir ya da ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirilir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte siber yapılar da genişleyerek hayli karmaşık bir hal aldı. Sistemlerin doğru işleyişini sağlamak için tüm bu siber unsurların tek bir yerde toplanıp yönetilebilmesi ihtiyacı doğdu. İşte Active Directory tam da bu ihtiyacı karşılamak adına işleyen bir yapıdır. Tüm unsurları merkezi bir hale getirerek yönetilebilirliği sağlar.

Kaynak: Active Directory

Active Directory yapısının kurulabilmesi için öncelikle merkezde bir sunucu kurulması şarttır. Windows Server işletim sisteminde bu yapının inşası mümkündür. Diğer yandan Azure bulut platformu üzerinden de Active Directory sistemi yapılabiliyor. Bu konuyu detaylıca ele aldığımız ‘Azure Relay Nedir?’ ve ‘Azure Backup Explorer Nedir?’ başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Active Directory sisteminin global düzeyde yaygın kullanıma ulaşmasında şüphesiz özelliklerinin payı büyük. Bu özellikleri sayesinde bireysel ve kurumsal sistemlere oldukça avantaj sağlamakta. Peki Active Directory nedir ve özellikleri nelerdir? İşte detaylar…

Yönetilebilir, ölçeklenebilir ve genişletilebilir olması
Güvenlik entegrasyonunun olması
Başka türdeki dizin servisiyle birlikte çalışıyor olması
Kimlik doğrulama ve yetkilendirme özelliğinin olmas
Group Policy aracılığıyla yönetilmesi

Active Directory Neden İhtiyaç Duyulur?

Bilindiği üzere Active Directory, karmaşık siber unsurları merkezileştirir ve yönetimini kolay bir hale getirir. Yönetilebilen bir sistem her zaman için kusursuz işleyişe sahip olur. Bu da aslında Active Directory neden ihtiyaç duyulur sorusunun yanıtıdır.

Active Directory’nin neden kullanılması gerektiğine bir örnek de güvenlik konusunda etkin bir role sahip olmasıdır. Kullanıcılar tarafından yüklenebilecek kötü amaçlı yazılımları engeller. Ayrıca kimlik denetimi yaparak şirket içi güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunur. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı bir bilgisayar sistemi için Active Directory olmazsa olmaz demek mümkün.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.