08.02.2022

Kurumsal Mail Nedir?

Kurumsal Mail Nedir?

Ticari hayatta firmaların müşterilerine birçok farklı amaçla mail gönderimi yaparken e-posta adresleri önemli bir husus olarak ortaya çıkıyor. Çünkü mailleşme günümüzde kurumsal vizyonun unsurlarından en önemlisi olarak ifade edilmektedir. Bu amaçla bilişim dünyasında yeni bir kavram ortaya çıktı: Kurumsal Mail. Peki kurumsal mail nedir? İşte detaylar…

Kurumsal mail, bir şirketin alan adına uygun olarak oluşturulan ve özel isimlerle türetilebilen özel posta adresleridir. Bu mail sistemi POP veya IMAP olarak da kullanılabilmektedir. Örnek olarak ‘@sirketadi.com’ şeklinde göstermek mümkün.

Günümüzde Gmail ve Hotmail gibi birçok mail sağlayıcısı olsa da bu uygulamalar uzantı olarak kendi isimlerini kullanmaktadır. Bu sebeple genellikle bireysel kullanımlarda Gmail ve Hotmail gibi servisler tercih edilir. Ancak kurumsal markalar vizyoner bir görünüm için kendi mail adlarına sahip olmak istemektedir. Bu taleplerini de kurumsal mail sistemleri üzerinden gerçekleştirebilmektedirler.

Kurumsal mail kullanımının bireysel mail kullanımıyla güvenlik düzeyi aynı seviyededir. Kullanıcılarına herhangi bir ekstra güvenlik çözümleri sunmaz. Bu sebeple kurumsal maile geçen firmaların mutlaka mail güvenlik çözümlerine başvurması gerekir. Bu alanda kaleme aldığımız ‘Mail Güvenliği’ adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kurumsal Mail Nasıl Alınır?

Kurumsal mail adresi temin edebilmek için bir dizi uygulamaların yapılması gerekmektedir. Yapılacak bu işlemleri adım adım şu şekilde belirtmek mümkün:

Başlangıç adımı olarak alan adı kayıt edilmesi gerekmektedir. Alınmak istenen mail adları tek tek kayıt altına alınmalıdır. Örneğin ‘@sirketadi.com’ şeklinde olmalıdır.
İkinci adım olarak firmalar bir hostin servisi satın almaları gerekir.

Bu iki adım da eksiksiz olarak yerine getirildiği taktirde firmalar dilediği kadar kurumsal mail hesabı oluşturabilir.

Günümüzde verilen kurumsal mail hizmetleri farklı seçenekler sunmaktadır. Firmalar çalışma kapasitelerine göre bu seçeneklerden birini seçerek kurumsal mail sistemini kullanmaya başlayabilirler. Web Hosting firmaları genel olarak 10 ve katları adette mail açılmasına izin vermektedir. Ayrıca sistem içi depo alanlarını da sınırlı tutmaktadır. Mail kotası olarak ifade edilen bu yapıda belirlenen rakamlar genellikle 100MB ila 1GB arasında değişmektedir. Tabi firmanın ölçeğine göre bu rakamlar daha da yukarı çekilebilmektedir.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.