24.05.2022

Apartman Konuşma Sistemlerinde IP ve Analog Teknoloji Farkları

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle gündelik hayatın birçok alanında bireylerin yararına uygulamalar çıktı. Bunlardan birisi de IP ve Analog teknolojileridir. Apartman konuşma sistemlerinde tercih edilen bu teknolojilerin kullanım alanı hayli yaygın seviyede. Her ikisi de birbirinden farklı sistemlerdir. Analog, biraz daha eski ve geleneksel yapıdadır. IP ise modern teknolojiyi temsil eder. Peki apartman konuşma sistemlerinde IP ve analog teknoloji farkları nelerdir? Detaylarını yazının devamında bulacaksınız…

Kullanıcılar apartman konuşma sistemleri arayışındayken IP teknolojilerden uzak durabiliyor. Buna da pahalı olabileceğini sebep gösteriliyor. Ancak bu hatalı bir kanı. Zira yaygın kullanıma sahip olduğu için artık IP sistemlere ulaşmak oldukça makul seviyelerde. Kısaca analog ile IP sistem fiyatları birbirine paraleldir demek mümkün. Fakat iki tür arasında birçok fark olduğunu söylemek mümkün. Apartman konuşma sistemlerinde IP ve analog teknoloji farkları konusunu birkaç maddede listelemek mümkün:

Apartman konuşma sisteminde analog kullanımı için ek donanımlar gerekir. Distribütör bunlardan biridir. Haliyle bu da ek maliyet anlamına gelir. IP sitemlerde böyle bir ihtiyaç doğmaz. Özellikle çok haneli apartmanlarda IP sistemler analoglara oranla daha makul olur.
Analog sistemlerde fiziki alan ihtiyacı ve kurulum süreci oldukça zahmetlidir. 100 daireli bir apartmanda her daire için kablolama yapılacağı düşünüldüğünde işin yükü anlaşılabilir. Ancak IP sistemlerde sadece daire girişlerine network switch koymak yeterli olmaktadır.
Önemli bir fark da diğer ev içi teknolojilerin sisteme entegre olmasıdır. Analog sistemler eski ve geleneksel yapıda oldukları için birçok yeni ev teknolojisini desteklemeyebilir. Fakat IP teknoloji sürekli olarak güncellenebilir özelliktedir. Bu sebeple yeni teknolojilere her zaman entegrasyon açısından esnektir.

Yukarıda belirttiğimiz apartman konuşma sistemlerinde IP ve analog teknoloji farkları konusuna ek olarak CCTV entegrasyon hususuna da değinmekte fayda var. Zira günümüzde CCTV teknolojileri güvenlik açısından en yaygın kullanıma sahip sistemlerdir. Apartman konuşma sistemi analog yapıdaysa binadaki ya da çevredeki güvenlik kameralarının bağlanması mümkün değildir. Ancak IP sistemlerde bu entegrasyon mümkündür.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.