19.05.2022

WebRTC Nedir?

WebRTC, temel olarak açık iletişim teknoloji projesidir. Web tarayıcı üzerinden ses ve video iletişiminin sağlanmasını mümkün kılar. ‘Web-Based real time communication’ teriminin kısaltılmış halidir. Bu teknoloji sayesinde gerçek zamanlı iletişim uygulamalarına dönüştürmek mümkün oluyor. Bu yazımızda WebRTC nedir? sorusunu tüm detaylarıyla yanıtlayacağız…

Bu teknoloji 2015 senesinden sonra sık sık adından söz ettirmeye başladı. Özellikleri sayesinde de kısa sürede yüksek kullanım popülasyonuna ulaştı. Bunda API’ler aracılığıyla iletişim sağlamasının ve ücretsiz olmasının payı büyük. Ayrıca WebRTC açık kaynaklı bir proje olmasından dolayı da sevilen bir teknoloji noktasında.

Günümüzde WebRTC teknolojisini birçok telefon uygulaması ve web tarayıcı desteklemektedir. Bunlardan bazılarını listelemek mümkün.

Masaüstü Bilgisayalarda WebRTC;

  • Microsoft Edge 12+
  • Google Chrome 28+
  • Mozilla Firefox 22+
  • Safari 11+
  • Opera 18+

Android telefonlarda ise Chrome, Mozilla ve Opera uygulamalarında etkindir. İOS içinse MobileSafari’de etkin olduğunu söylemek mümkün. Web tarayıcılarına eklenen basit bir eklenti ile hızlı ve kolay görüntülü iletişim kurmak WebRTC sistemi ile mümkün hale geliyor.

Google WebRTC Nedir?

Google tarafından WebRTC teknolojisi 2011 yılının başında duyuruldu ve kullanılmaya başlandı. Günümüzde en çok kullanılan web ara yüzleri olan Chrome, Firefox ve Opera’da bu teknoloji gömülü halde geliyor. Yani kullanıcılar ekstra herhangi bir şey yüklemesine gerek kalmıyor. Ücretsiz bir eklentidir.

Google WebRTC eklentisini ücretsiz kullanacağınız gibi buna ek olarak açık kaynaklı bir proje olduğu için dilediğiniz yerden indirmeniz mümkün. Daha önce yazdığımız Özgür Yazılım Nedir? konusu bu alanda size açıklayıcı olabilir.

WebRTC Teknolojisi Ne Sağlıyor?

WebRTC sayesinde eş zamanlı multimedya uygulamaları tasarlanabiliyor. Tabi bunun için HTML5 ve Java Script API’leri kullanmak gerekiyor. Bu teknolojinin dilimizdeki karşılığı ‘Web Tabanlı Gerçek Zamanlı İletişim’ olarak biliniyor. Aslında en basit haliyle anlık olarak dosya gönderimi yapmanın arkasındaki teknolojidir dememiz mümkün.

Günümüzde birçok eş zamanlı dosya paylaşımı ya da iletişim araçları özel programlar veya uygulamalar halinde sunuluyor. Yani bu işlemler için programların indirilip kurulması, hatta bazıları için ücret ödenmesi gerekli. Fakat WebRTC sisteminde tüm bunlara gerek duyulmaz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.