29.05.2022

IP CCTV Sistemlerde Uygun Altyapıyı Seçmek İçin Neler Yapılır?

IP CCTV, kapalı devre kamera sistemleri adıyla bilinir. IP kameralar üzerinden görüntü veya ses anlık olarak hedef bilgisayar ya da telefonlara iletilir. Programlanabilir bir yapıya sahiptirler. Bu sayede depolama, hareket algılama ve alarm kurma gibi işlemleri yapmak mümkündür. Günümüzde bu alanda çok fazla marka ve sistem mevcut. Seçim yaparken bazen hatalı yaklaşımlar olabiliyor. Bu da düşük performansı beraberinde getiriyor. Peki IP CCTV sistemlerde uygun altyapıyı seçmek için neler yapılır? Detaylı yanıtına yazının devamında ulaşabilirsiniz…

Kamera sistemleri güvenlik unsurunun en belirleyici bileşenleridir. Günümüzde hemen her eve ya da işletmede IP kamera sistemleri kullanılıyor. Fakat bu sistemleri projelendirirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Üst yapı kadar altyapıya da önem verilmesi, uzun vadede kullanıcılara birçok avantaj sağlıyor. Gelin hepbirlikte IP CCTV sistemlerde uygun altyapıyı seçmek için neler yapılır?sorusunun yanıtına bakalım…

IP CCTV Sistemlerde Uygun Altyapı Seçimi

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi, güvenlik önlemleri almak konusunda birçok yeni ve etkili teknolojiyi de devreye soktu. IP CCTV sistemleri de bunlardan biri ve hatta en önemlisi. Bu sistemler güvenliğin sağlanmasının hedeflendiği her türlü alanda kullanılabilir. Fakat projelendirilmesi sırasında bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Özellikle de altyapıya dikkat edilmeli, en uygun çözümler üretilmelidir. Altyapı denilince elbette akla kablolama geliyor. Kablo konusunda nelere dikkat edileceği kısmını yazının devamında detaylandırdık.

Kablo Türleri

IP CCTV sistemleri için farklı türlerde kablolar kullanılmaktadır. Ancak bu sistem için en ideal kablo türü UTP yani UnshildedTwistedPair kablo modelidir. Birden fazla hat türü bu kablo üzerinden çalıştırılabilmektedir. Tek dezavantajı, dışında herhangi bir kaplama olmadığı için dış parazitlerden biraz fazla etkilenirler.

Fiber Optik Kablolama

Fiber optik kablolama, son teknoloji bir üründür. Veriyi çok hızlı iletmesiyle bilinir. Cam ve plastik maddelerinden üretilmiştir. Fakat diğer kablo türlerine oranla biraz maliyetli olduğunu söylemek mümkün. Eğer uzun mesafeli bir IP CCTV sistemi kurmayı planlıyorsanız fiber optik kablolama sizin için en iyi tercih olacaktır.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.