21.03.2022

Araç Takip Sistemi Nedir? Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Araç takip sistemi, her türlü aracın internet üzerinden anlık şekilde izlenebildiği, aracın belli unsurlarının uzaktan yönetilebildiği ve geçmiş faaliyetlere yönelik detaylı olarak istatistiksel raporlama yapıldığı bir teknolojidir. Kısaca M2M, yani makinalar arası iletişim uygulamasıdır. Özellikle maliyetlerin azaltılması, saha uygulamalarında hakimiyet kurulması ve işlemlerin analiz edilmesi için çok faydalıdır.

Mobil şebekeler aracılığıyla cihazlar birbiriyle iletişim halinde olurlar. Günümüzde araç takip sistemi kullanımı çok yüksek seviyede. Yapılan araştırmalara göre 2021 yılında internet kullanımının %25’lik kısmını, araç takip sistemleri kapsadı. Bu rakamın önümüzde 5 yıllık süreçte %50’yi geçmesi bekleniyor. Ayrıca mobil şebeke kullanan cihazların sayısının yine 5 yıllık periyotta 1 milyar adeti geçmesi öngörülüyor.

Araç Takip Sistemi ile Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Araç takip sistemi, ilk üretilişi sırasında tamamen güvenlik amacını taşıyordu. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte artan ihtiyaçlar, bu sistemlerin farklı misyonlar taşımasına da neden oldu. Analiz, yönetim, raporlama bunlara örnek olarak gösterilebilir. Fakat günümüzde hala bu sistemlerin öncelikli tercih hedefi, güvenliğin sağlanmasıdır. Peki araç takip sistemi ile güvenlik nasıl sağlanır? İşte detaylar…

Araç içerisinde bulunan ve gizli bir bölüme yerleştirilen cihaz sayesinde, aracın tüm hareketleri, rotası ve hızı gibi detayları anlık olarak incelenir. Bu sayede güvenliğinin tehdide girdiğini düşündüğünüz an, vakit kaybetmeden müdahale etme şansınız mevcut. Günümüzde birçok araç takip sistemi modelinde araç devre dışı bırakma özelliği mevcut. Örneğin bir aracınız kaçırılırsa internet üzerinden göndereceğiniz kontak kapama komutu ile aracınızı durdurabiliyorsunuz. Bu komutu alan araç, ilk benzin istasyonunda araç durdurulunca bir daha çalışmıyor.

Araç takip sistemi ile güvenlik nasıl sağlanır? sorusunun bir diğer yanıtı da anlık olarak izliyor olmanızdır. Olağan dışı hareketler fark ettiğinizde bu canlı izleme özelliğini kolluk kuvvetleriyle paylaşabilir, aracınızın kısa sürede yakalanmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak sağladığı avantajlardan birkaçını maddelemekte fayda var…

  • Hız limiti koyabilir, böylelikle kaza riskini azaltırsınız.
  • Aracın kullanım performansını izler, memnun kalınmadığında sürücüyü değiştirebilirsiniz.
  • Elektriğini aküden alır. Akü kesilse dahi uzun bir süre kendi enerjisiyle çalışmaya devam eder.
  • Tüm operasyonel işlemlerinizi tek bir merkezden yönettiğiniz için, maliyetleriniz düşer.
Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.