10.02.2022

Azure Arc Nedir?

AZURE ARC NEDİR?

Daha önce Azure hizmetlerinden birisi olan ‘Azure Relay Nedir?’ konusunu detaylıca ele almıştık. Bu kez ise Azure Arc nedir sorusunu yanıtlayacağız. Azure Arc, Microsoft firmasının hybrid yönetim merkezi olarak sunduğu bir hizmet türüdür. Yerleşik ve bulut yapılarının tek bir panel üzerinden yönetilmesini sağlamaktadır. AWS, Cloud ve Azure gibi platformlar bu yapılara örnek olarak gösterilebilir.

Azure Arc hizmetleri için genel olarak yönetim, hızlı uygulama geliştirilmesi ve tutarlılık olarak ifade edilebilir. Sunucular Azure Arc sayesinde tek bir panel üzerinden kolaylıkla yönetilir ve sistemler daha güvenli hale getirilir. Azure Arc nedir sorusunu da böylelikle yanıtlamış olduk.

Kaynak: Azure Arc

Azure Arc Kullanım Alanları

Azure Arc paneli sayesinde Google Cloud, On-Prem ve Edge kaynakları merkezi bir yerden yönetilir. Diğer yandan ise Windows ve Linux sunucuları daha kolay bir şekilde kontrol altına alınır. Azure’un bünyesinde sağlanan her türlü hizmet ve yenilikten faydalanılır. Üstelik her yerden bu hizmetten faydalanmak mümkündür.

Azure sistemine kaynaklar tanıtıldıktan sonra kaynakların yapısı optimize edilir ve ihtiyaç anında otomatik ölçeklendirme işlemine başvurulur. Tüm bu faaliyetleri tek bir arayüz üzerinden sağlıyor olması, kullanıcılar ve sistemler için büyük kolaylık sağlar. Peki Azure Arc ile yönetilebilen kaynaklar nelerdir? İşte detaylar…

Yönetilebilir, ölçeklenebilir ve genişletilebilir olması
Güvenlik entegrasyonunun olması
Başka türdeki dizin servisiyle birlikte çalışıyor olması
Kimlik doğrulama ve yetkilendirme özelliğinin olmas
Group Policy aracılığıyla yönetilmesi

Etkin Azure Arc Hizmetleri Nelerdir?

Günümüzde SQL ve PostgreSQL veri hizmetleri Azure Arc ile etkin kullanılmaktadır. Bu veri hizmetlerinde yaşanan en yeni güncelleştirmeleri alarak çalışmalarını sürdürür. Bu güncelleştirmeler Microsoft Registry ilkelerine uyumlu olarak kullanıcılar tarafından gerçekleştirilir. Böylelikle şirket içi veritabanı sürekli denetime tabii tutulmuş olur.

Azure Arc hizmetleri arasında en etkin olanlarından biri ise esnek ölçeklendirmedir. Kullanıcılar sistemlerinin altyapı kapasitesine oranla dinamik olarak ölçeklendirme yapabilir. Üstelik bu işlem saniyenin altında bir yanıt süresinde gerçekleştiği için yaşanması muhtemel senaryoları hızlı bir şekilde karşılar.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.