07.01.2022

Azure Backup Explorer Nedir?

Azure Backup Explorer Nedir?

Günümüzde her geçen gün bulut sistemleri üzerindeki iş yükü ve talep çeşitliliği artmaktadır. Özellikle bu iş yüklerinin artık Azure hizmetleri üzerinde yapılanması, diğer kullanılan sistemlerin Azure ile bağlılık göstermesi istenmektedir. İşte tam da bu noktada imdada yetişen bir hizmet ortaya çıktı: Azure Backup Explorer.

Azure Backup Explorer yapılan birçok farklı yedekleme işlemlerinin tek bir ekran üzerinde görülme imkanını sağlar. Bu sayede şirketler yedekleme işlemleri hakkında anlık ve net bilgilere ulaşabilmiş olur.

Azure Backup yapı itibariyle incelendiğinde Azure monitör içerisinde yer alan bir tür çalışma alanıdır. Buna Azure Monitor Workbooks denmektedir. Azure monitöründe bulunan loglar, Backup alanında anlamlandırılmaktadır. Üstelik tüm performans hareketlerini grafiksel görünümle buluşturarak kullanıcılara büyük kolaylık sağlar. Kaynakça

Backup Explorer, Azure sistemindeki tüm işlemleri gerçek zamanlı olarak izleme imkânı tanıyan bir yapıdır. Aynı zamanda ‘Azure Monitör Çalışma Kitabı’ olarak ifade edilmektedir. Peki dünya genelinde büyük kullanım popülasyonuna sahip olan Azure Backup Explorer, kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlamaktadır? İşte cevabı…

Ölçekli Görünüm Azure sayesinde izleme işlemi artık kurtarma hizmetleri kasasıyla sınırlı olmaktan çıkmıştır. Yedekleme sırasındaki tüm hareketlilik tek bir ekran üzerinden elde edilebilmektedir. Ayrıca bu sistem sadece yedekleme mülklerini değil, aynı zamanda sistem içerisindeki diğer kritik verilerin de takibine olanak tanır.
Ayrıntılı İnceleme Azure sayesinde izleme işlemi artık kurtarma hizmetleri kasasıyla sınırlı olmaktan çıkmıştır. Yedekleme sırasındaki tüm hareketlilik tek bir ekran üzerinden elde edilebilmektedir. Ayrıca bu sistem sadece yedekleme mülklerini değil, aynı zamanda sistem içerisindeki diğer kritik verilerin de takibine olanak tanır.
Hızlı Sorun Giderme Azure Backup Explorer üzerinden detaylı görüntüleme ve ayrıntılı inceleme yaşanabilecek bir sorunun sebeplerine doğrudan ulaşmak için yapılmaktadır. Tespit edilen sorunlar Azure üzerinden sorunsuz bir şekilde giderilebilmektedir.

Azure Backup, diğer yedekleme araçlarıyla kıyaslandığında basit, kullanışlı ve güvenli yapısıyla öne çıkmaktadır. Ayrıca bulutla bütünleşmiş bir yapıya sahip olması, onun en belirgin özelliklerinden birisidir. Aynı zamanda Windows Client işletim sistemleri ve Windows Server tabanlı sunucuların ortamlarında desteklenmektedir.

Azure Backup Explorer hizmetlerinden önce yedekleme durumunu görüntüleyebilmek için her defasında kurtarma hizmeti kasasının açılması gerekirdi. Üstelik sınırlı sayıda yedekleme hareketlilikleri görülebilirdi. Backup Explorer sayesinde artık tüm yedekleme unsurlarını tek bir ekranda ve her ölçekte görebilme imkanına sahibiz. Ayrıca sistemdeki sorunları tespit etme ve oluşan sonralı giderebilmeyi kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.