16.02.2022

Domain Nedir?

DOMAİN NEDİR?

Domain, diğer adıyla alan adı, bir web sitesinin internet üzerindeki karşılığı ve adresidir. Alan adı olmadan bir kullanıcı internet sitesine erişmek istediğinde IP adres kullanır. Ancak IP adresler hayli karmaşık bir yapıya sahip sayı algoritmasından oluşur. Bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşmak için ‘IP Adresi Nedir?’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Günümüzde milyonlarca site olduğu düşünüldüğünde kullanıcıların bu rakamları akıllarında tutması imkansızdır. İşte bu sebeple domainlere ihtiyaç duyarız.

IP adresleri binalardaki kapı numarasıyla, domainleri ise bu binalara verilen isimle tasvirlemek mümkün. Her halükârda adres sorarken bina isimleri daha akılda kalıcı olacaktır.

Domain konusunda genellikle satın alındığına dair bir kanı vardır. Ancak bu hatalı bir yaklaşımdır. Çünkü alan adları satın alınan değil kiralanabilen bir kavramdır. Alan adları en fazla on yıl, en az bir yıl olmak üzere yenilenme zorunluluğuna tabidir. En fazla 10 yıla kadar tescil hakkı bulunur. Ayrıca her ülkenin kendine ait bir domain uzantısı bulunur. Türkiye’nin uzantısı ‘tr’ olarak belirlenmiştir. Bu uzantıda alan adı alabilmenin kuralları ve tasdiki BTK tarafından organize edilir. Ve bu uzantılı domainler en fazla 5 yıl süreyle tasdik edilmektedir.

Kaynak: Alan Adı

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain kiralanacağı zaman ilk önce yapılması gereken şey alan adı sorgulamasıdır. Zira dünya üzerinde her alan adı tek bir kişiye kiralanabilir. Aktif bir domaini kiralamak mümkün değildir. Bu sebeple site kurulumundan önce kullanıcılar ilk önce alan adı sorgulatır. Peki domain sorgulama nasıl yapılır? İşte detaylar…

Günümüzde alan adı sorgulamasının yapıldığı birçok site bulunur. Global düzeyde olduğu gibi aynı zamanda yerel sorgulama siteleri de mevcuttur. Yapılan sorgulamanın ardından almak istenen domainin uygunluk durumu gösterilir. Eğer başkası tarafından kullanılıyorsa emsal domainler tavsiye edilir. Eğer ki domain müsaitse bu siteler üzerinden kiralama yapılabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki buradan alınan domainler ömür boyu kullanıma dahil değildir. Belli sürelerde mutlaka yeniden tescil edilmelidir. Aksi halde farkında olunmadan domain boşa çıkabilir ve başka kullanıcılar tarafından alınabilir.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.