17.02.2022

Dropbox Nedir?

DROPBOX NEDİR?

Günümüzde internetin yaygın bir kullanıma erişmesiyle birlikte, kullanılan dosyaların boyutları da paralel olarak yükseldi. Özellikle sanal platformlarda fotoğraf ve video kullanımları oldukça artış gösterdi. Bu durum yaşamı daha kolay hale getirirken aynı zamanda birtakım zorluklarında meydana çıkmasına sebep oldu. Yetersiz depolama alanları da bunlardan en önemli olanı demek mümkün. Peki Dropbox nedir? Detaylarına yazının devamında ulaşabilirsiniz…

Bilgisayarların depolama alanları yüksek olsa da telefon ve tabletlerde durum farklıdır. Gündelik hayatın vazgeçilme unsurları olan telefon ve tabletlerin hafıza alanları yetersiz ölçekte üretilir. Zira boyutları itibariyle yüksek depolama teknolojisi uygulamak mümkün olmuyor. Tam da bu hususta geliştirilen bir teknoloji var: Dropbox.

Dropbox, genel tanımı itibariyle bir dosya barındırma hizmetidir. Yani sanal depolama alanıdır demek mümkün. Sadece depolama hizmeti sağlamaz, aynı zamanda veri paylaşım imkanı sağlayan bir ağ programıdır. Telefon ya da mobil cihazlar Dropbox sistemine senkronizasyon yaparak cihazlarının depolama alanlarını genişletmiş olurlar. Ayrıca burada depolanan müzik, resim, video ve metin gibi belgeleri dilerlerse başka cihazlarla paylaşabilirler.

Dropbox uygulamasında her kullanıcının 2 GB ücretsiz veri saklama hakkına sahiptir. Ancak ağ üzerinde bulunan diğer kullanıcılar ile sınırsız düzeyde veri paylaşabilir. Haziran 2007 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan bu uygulama kısa günümüzde en çok kullanılan sanal depolama alanları arasındadır. Tüm bu bilgiler ışığında Dropbox nedir sorusunu yanıtladık.

Kaynak: Dropbox

Dropbox Özellikleri

Günümüzde en çok kullanılan sanal depolama platformlarından biri olan Dropbox’un genel olarak veri saklama özelliği bilinmektedir. Ancak bu temel işlevinin dışında kullanıcılarına sunduğu daha birçok farklı özelliği vardır. Peki Dropbox özellikleri nelerdir? İşte detaylar…

Ücretsiz olarak 2 GB depolama alanına sahiptir. İhtiyaç duyulduğu taktirde 3 TB’a kadar alan satın alınabilir.
Yedeklenen verilere kimlerin erişebileceği hakkında düzenlemeler yapılabilir. İstendiği taktirde herkese açık hale getirilebilir.
Yapılan paylaşımlar şifrelenebilirken aynı zamanda paylaşım süresi belirlenebilir.
Güvenlik konusunda oldukça üst düzey önlemlere sahiptir. İki faktörlü kimlik doğrulama uygulaması da bunun bir göstergesidir.
Microsoft Office belgeleri sistem içerisinde açılıp düzenlenebilmektedir.

Dropbox kullanımını ve daha fazlasını kapsayan sanallaştırma çözümlerimiz hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.