15.01.2022

Freedos Nedi̇r?

FreeDOS Nedir?

FreeDOS, Microsoft şirketinin 199 senesinde MS-DOS sisteminin gelişim sürecini sonlandırılmasının ardından ortaya çıkan DOS tabanlı bir işletim sistemi türüdür. GNU kapsamında açık kaynaklı olarak geliştirilmiştir. Kuruluş amacı DOS sistemi ile tam uyum içerisinde olmaktı ve bunu %100 oranla yakalamayı bildi.

Günümüzde herhangi bir işletim sistemi yüklenmemiş şekilde satılan bilgisayar ve laptoplar mevcut. İşte bu bilgisayar ve laptoplarda FreeDOS yüklü olur. Bunlar işletim sistemi yüklü bilgisayarlara oranla daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Hatta sırf bu sebeple FreeDOS yüklü bilgisayarları tercih eden kullanıcılar mevcuttur.

FreeDOS işletim sistemini diğerlerinden olumlu ya da olumsuz yönde birçok özelliği vardır. Sistem özelliklerini birkaç başlık altında belirtmek mümkün:

Tamamen ücretsiz bir işletim sistemidir. Tüm dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda üretim esnasında kurulur.
Açık kaynaklı bir yapıya sahiptir.
DOS tabanlıdır.
Özellikle işletim sistemi hazırlamak isteyenler için 16 bitlik bir çalışma ortamı sunar.
Sadece yenileri değil, aynı zamanda eski DOS sistemlerini de çalıştırabilmektedir.
FreeDOS işletim sisteminin en belirgin özelliklerinden bir tanesi de FAT32’yi destekliyor olmasıdır.
USB desteği mevcuttur. Ayrıca 32 bitlik sürümü de kullanılmaktadır.

Kaynakça

FreeDOS yüklü cihazların alınıp alınmayacağı hakkında genellikle bir tedirginlik hali mevcuttur. Bu konuyu kısaca özetlemek gerekirse bilgisayar üreticileri bazı durumlarda Windows gibi işletim sistemlerine ek ücret ödememek için donanımları sadece FreeDOS yüklü olarak satış yoluna gidebilirler. Haliyle cihaz maliyetleri biraz daha düşük olmaktadır. Ancak burada vurgulanması gereken husus FreeDOS kullanılabilir bir işletim sistemi değildir. Yani bireyler aldıkları bilgisayarı kullanabilmesi için manuel olarak bir işletim sistemi kurması gerekir.

Günümüzde büyük kullanım oranına sahip olan FreeDOS işletim sisteminin hazırlanış projesi 1994 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde başladı. Jim Hall adlı bir öğrenci, açık kaynak kodlu bir sistem geliştireceğine dair manifesto yayımladı. Ardından oluşturulan ekip kısa süre sonra çalışmalara koyuldu. Ve geliştirmeler tamamlandığı ilk sürüm olan FreeDOS 1.0 piyasaya sürüldü.

Ayrıca FreeDOS sistemli bir bilgisayar satın alındığında Microsoft Windows işletim sistemleri yüklenirken her zamanki adımlar takip edilir ve yükleme yapılır. Ancak yükleme sırasında uzman kişilerce teknik destek almak faydalı olacaktır.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.