02.03.2022

XML Nedir?

XML NEDİR?

XML, Extencible Markup Language teriminin kısaltmasıdır. Türkçedeki karşılığı ise Genişletilebilir İşaretleme Dilidir. Kullanıcıların ve işletim sistemlerinin kolaylıkla okuma sağlaması için oluşturulan bir işaretleme dilidir. W3C standardındadır. Bu sayede sadece veri saklama gerçekleştirmez, aynı zamanda sistemler arası veri alışverişinin yapılmasına da olanak tanır.

XML, biçimlendirme açısında HTML ile benzer bir yapıdadır. Ancak verilerin tanımlanması için farklı parametreler kullanır. Sadece veri düzenleyicilerde çalışmakla kalmaz, dilendiği taktirde kendisi de bir veri düzenleyici görevi görebilir.

Bir XML dosyasının çalıştırılması için aracı bir programa ihtiyaç duyulur. Dünya genelinde bu iş için kullanılan en yaygın program Microsoft Exel’dir. İşletim sistemine Exel programı indirilir ve ardından tüm XML dosyaları kolaylıkla kullanılabilir.

Kaynak: XML Nedir?

XML Ne İşe Yarar?

XML sisteminin temel amacı veri saklamak ve veri transferi sağlamaktır. Bu özelliği sayesinde günümüzde kullanılan birçok yazılım, diğer yazılımlar ile veri alışverişini sağlamak için XML uzantılı dosyaları kullanır. Ayrıca SML bir veritabanı değildir. Çünkü rastgele bir veri erişimi sunmaz.

XML sisteminin Office programlarında da önemi büyüktür. En popüler Office programlarının altyapısı XML diliyle oluşturulmuştur. Böylesine yaygın kullanıma sahip olmasında en önemli faktör, XML dilinde yapı ve içeriğin ayrı ayrı ele alınabiliyor olmasıdır. Peki XML’nin sağladığı diğer avantajlar nelerdir? Bu soruyu birkaç maddede yanıtlamak mümkün.

HTML üzerinden verileri ayırır. Böylelikle HTML verilerinin görüntülenmesi ve düzenlenmesi hayli kolay bir hale gelir.
XML sistemi veri alışverişini basit hale indirger. Uyumsuz formatlarla dolu olan bilgisayarlarda XML sayesinde merkezi bir kullanım olanağına kavuşulur.
Platform değişikliğini en basit hale indirgeyen bir özelliği vardır. Bu sayede yeni bir programa veriler taşınırken içerik korunmuş olunur.
Verilerin kullanılabilirlik oranını arttırır. Farklı uygulamaların veri kaynaklarına XML üzerinden erişebilmesi bunun bir göstergesidir.
XML ile yeni internet dillerini oluşturmak mümkündür. Bu sayede günümüzde birçok farklı internet dili oluşturulmuştur. XHTML, WSDL, WAP, RSS ve RDF dilleri, XML tarafından oluşturulan diller arasında en popüler olanlarıdır.

Böylelikle bilişim dünyasının kalbi niteliğinde olan XML nedir sorusunu tüm detaylarıyla yanıtlamış olduk.

Hızlı İletişim
Kısaca SunucuTeknik
  • BT’de 20 yıl.
  • 40’dan fazla uzman.
  • 2.000’den fazla başarı öyküsü
  • Hizmet kalitesini ve müşteri veri güvenliğini garanti etmek için ISO 9001 sertifikası.